Mars 2020 aracından yeni gelişmeler var!

NASA Mars 2020 keşif aracı çalışanlarından gelen haberlere göre, Kızıl Gezegen’in zorluklarıyla baş çıkabilecek gibi görünüyor. Geliştirici takımın verdiği haberlere göre Aracın gelişimi gayet iyi gidiyor.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük bir ilgi gören Mars Projesi, adeta tüm insanlığı biribirine kenetleyen bir proje halini aldı. Çok büyük kitlelerde umut ışığı etkisi yapan ve insanların artık uzay çağına tam olarak adapte  olabilmesi için ilk adım olarak görülen bu proje için yetkililer, gezginci makinenin uzaktan algılama sisteminin çalışmalarını Haziran ayının başında tamamlamıştı.

NASA’nın Mars 2020 aracına eklenen uzaktan algılama yazılımı, uydu veya yüksekten uçan uçaklarla Dünya’nın taranmasını sağlayarak onun hakkında çeşitli bilgilerin toplanmasına yarıyor. Keşif aracının önümüzdeki yıl aktif edilmesi ve 2021’in başlarında Mars’a ulaşması bekleniyor. Bu projedeki ilk görev, kaya ile toprak numunelerinin toplanması ve bunların, daha sonra geri alınıp kullanılması şartıyla, saklanması olarak belirlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir