5G Teknoloji Uygulaması ile Mobil Ticaretin Geleceği Nasıl Olacak ?

Google, altı yıldan kısa bir süre içerisinde, 2025 yılında Malezya’daki internet ekonomisinin brüt mal değeri (GMV) olarak 86 milyar RMB değerinde olacağını ve pazar payının büyük bir kısmının e-ticaret sektörü tarafından tutulacağını öngörüyor. 2025 yılına yaklaştığımızda, e-ticaretin geleceği, günlük yaşam tarzımızın önemli bir parçası olmaya ve gelişmeye başlıyor. Günlük yaşam tarzımızın bir parçası olan fütüristik bir özellik de cep telefonlarının kullanımı. Kuşkusuz, hem profesyonel iş amaçları için hem de günlük kişisel aktiviteler için cep telefonlarının hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiş durumda ve hepsi 5G teknolojisinin gelmedi ile daha da önemli ve hayati bir önem kazanacak.

Statista’ya göre, bugün Malezyalıların% 60’ı (2019) öncelikle cep telefonları üzerinden internete giriyor. Bu rakamın da 2023 yılına kadar% 64’e yükselmesi bekleniyor. Mobil internet bağlantısının ilerlemesinin basit bir nedeni, uygun fiyatlı akıllı telefonların ve genişbant anlaşmalarının çeşitli telekomünikasyon şirketleri tarafından mevcut olmasının çok büyük olmasından kaynaklanıyor. Dizüstü bilgisayarların ve masaüstü bilgisayarların akıllı telefonlara kıyasla daha pahalı olmaları nedeniyle Malezyalıların internete cep telefonları üzerinden erişme olasılıkları daha yüksek.

Malezya İletişim ve Multimedya Komisyonu (MCMC) tarafından yayınlanan bir açıklamada, Malezyalı internet kullanıcılarının, mobil telefonların giderek daha uygun fiyatlı hale gelmesiyle, geleneksel sesli aramalara kıyasla çevrimiçi görüntülü ve sesli aramalara giderek daha fazla yöneldikleri ortaya çıktı.

4G internet bağlantısından 5G internet bağlantısına geçerken geleceğe daha da yaklaştığımız için bu eğilimin daha da büyümesi bekleniyor. ABD ile Çin arasındaki son ticaret veya teknolojik savaşlardaki önemli konuşma noktaları arasında 5G teknolojisi ile de ilgili idi.

Teknik uzmanlara göre, 5G teknolojisinin veya beşinci nesil mobil ağların mevcut 4G’nin 10 katına daha fazla verim ve gecikme veya gecikme süresi olmadan hız vermesi bekleniyor. Bu, hem kullanıcılar hem de işletmeler için harikadır. Çünkü bu, yeni özelliklerle ilerleme ve deneme için çok çeşitli fırsatlar sunar. İşletmelerin keşfedeceği birçok özellik arasında, kullanıcıların bir teknoloji cihazında gerçekçi bir deneyime sahip olabileceği VR (sanal gerçeklik) veya artırılmış gerçeklik (AR) özellikleri yer alacak.

Teknoloji uzmanı Roslyn Layton, e-ticaretin VR / AR uygulamaları için en iyi endüstri olabileceğini ve bu teknolojinin moda, lüks mallar, ev dekorasyonu, güzel sanatlar ve diğerleri gibi çevrimiçi satışlarda kullanılmasını sağladığını belirtti. Bu özellik aynı zamanda, e-ticaretin fiziksel mağazalarda yaşandığı gibi dokunma ve histen yoksun olduğu ve dolayısıyla daha fazla insanın çevrimdışı alışveriş yapması için fırsatlar yarattığı ortak fikrini de ortadan kaldıracaktır.

Bu gerçek Çin ve ABD gibi yüksek teknolojili ilerlemeye sahip ülkeler için çok yakında geliyor, peki ya Malezya gibi gelişmekte olan ülkeler? 5G teknolojisinin dünyasını yakında mi tecrübe edecek yoksa yıllar sonra mı gelecek?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir