Adata SC680 960GB harici ssd incelemesi

Bugün sizlerle Adata’nın 960 GB’lık SC680 isimli harici SSD modelini inceleyeceğiz. Gün geçtikçe çoğalan marka ve model sayısı, ürün seçimi yapan kişileri zor durumda bırakabiliyor. Bugün elimizdeki ürün bu kafa karışıklığını bir miktarda olsa azaltabilir.

Elimizdeki model siyah parlak plastik tasarıma sahip. 86.7mm uzunluk, 61mm genişlik, 10mm yükseklik ve 35 gram ağırlığa sahip ürün anlaşılacağı üzere oldukça küçük ve hafif. USB 3.2 Gen 2 özelliğine sahip olan modelin kutu içeriğinden hem USB 3.2 Type C’den Type A’ya hemde Type C’den Type C’ye olmak üzere 2 farklı kablo çıkıyor. Bu kablolar gayet sağlam bir hissiyata sahip. Type C ve Type A olmak üzere 2 farklı kabloyuda kullanarak, ürünü test ettik. Üstelik Type-A kablosunu USB 3.2, 3.0 ve hatta USB 2.0 portu üzerinde bile test ettik. USB 2.0 hariç tüm portları hem 1GB hemde 8GB olmak üzere 2 farklı veri boyutunda inceledik. Bu sayede ürünün büyük dosyalardaki genel performansını görmek istedik.

Teste gelecek olursak Type C’de 1GB’lık veri yazma ve okumada 440MB/s okuma ve 507MB/s yazma değerlerini gördük. 8GB’lık veri ile Type C’yi denediğimizde ise 427MB/s okuma ve nerdeyse 504MB/s yazma değerine ulaştık. Type A testlerinde Usb 3.2 portunda 1GB’lık veride 499MB/s okuma ve 505MB/s yazma elde ederken 8GB’lık veride yaklaşık 449MB/s okuma ve yaklaşık 480MB/s yazma değerlerine ulaştı. Tabi ki herkesin bilgisayarında Type C ve USB 3.2 bulunmuyor. Bu yüzden USB 3.0 ve USB 2.0 testlerimiz biraz daha önemli olabilir. USB 3.0’da 1GB veriye baktığımızda 458MB/s okuma ve 442MB/s yazma elde ederken, 8GB veride ise 458MB/s okuma ve 444MB/s yazma elde ederek USB 3.0 portuna sahip kişiler için bile süper bir tercih olduğunu bize gösterdi. Ancak USB 2.0 portuna geldiğimizde USB 2.0 eski bir teknoloji olmasından sebep 1GB’lık testte okuma yaklaşık 45MB/s olurken yazma ise 44MB/s oldu.

Tabi ki burada anlattığımız tüm sonuçlar bilgisayardan bilgisayara, ortama ve test zamanlarının kendi aralıklarına göre değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak baktığımızda USB 3.0 veya üzerinde bir teknolojiye sahipseniz bu harici SSD size dahili bir SSD performansı sunabiliyor. Adata’nın kendi sitesinde verilen bilgilere göre Windows tarafında Windows 8, 8.1 ve 10, Linux tarafında Kernel 2.6 veya daha üstü, Mac tarafında ise Mac OS X 10.6 veya daha güncel bir sürüm gereksinimine ihtiyaç duyuyor. Her ne kadar denememiş olsakta, Windows tarafında daha düşük bir sürümde de düzgün bir şekilde çalışacağını düşünüyoruz.

Şunu da eklememizde fayda var. Ürünü Android akıllı telefonunuza takarakta kullanabiliyorsunuz. Bu tarafta Android 5.0 veya daha üstü bir sürüm kullanmanız yeterli. Tabi ki ürünü farklı amaçlar içinde kullanabilirsiniz mesela ben ben şuanda SSD’yi Playstation 4 cihazımın dahili hafızasını arttırmak için kullanıyorum. Özelteyecek olursak Adata yine güzel bir ürün ile karşımıza çıkmış. Eğer dahili bir SSD performansı verebilecek bir taşınabilir SSD arıyorsanız Adata’nın bu ürünü ihtiyacınızı karşılayabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir