Apple, Google’ı iPhone kullanıcıları arasında ‘korku oluşturmak’ ile suçluyor

Apple, Google’ın iOS’daki ciddi bir güvenlik açığı olduğunu bildirdiği için Google’a karşılık verdi; rakibinin çökmedeki hatanın etkisini abarttığını iddia etti.

Geçtiğimiz ay, Google’ın Proje Sıfır araştırma ekibi, etkilenen bir cihaza sahip bir kullanıcı kötü amaçlı bir web sitesini ziyaret ettiğinde dosyalar, mesajlar ve konum verileri gibi kullanıcı verilerini görebilecek bir kusurun ayrıntılarını verdi.

“Hedef ayrımcılığı yoktu; Saldırıya uğrayan sunucunun cihazınıza saldırması için saldırıya uğramış siteyi ziyaret etmeniz yeterliydi ve başarılı olduysa bir izleme implantı kurun ”dedi.

Apple – Google güvenliği

Güvenlik açığı altı ay önce eklenmiş ve Apple, Google ile temasa geçtiğinde kusurları düzeltme sürecinde olduğunu söyledi. Gerçekten de, sorunun iletişimden sadece 10 gün sonra çözüldüğü yazıyor.
Woman using app on cellphone

Ancak Apple, Google’ın açıklaması ile büyük bir  sorun yaşadı. Özellikle Çin Uygur topluluğuna hizmet eden bir düzine sitenin etkilendiğini savunarak, hedefin “ayrım gözetmeyen” olduğu fikrini çürütüyor ve gönderinin iOS kullanıcıları arasında gereksiz yere paniğe yol açtığını söylüyor.

Apple “IOS yamalarının yayınlanmasından altı ay sonra yayınlanan Google’ın gönderisi, tüm popülasyonların özel etkinliklerini gerçek zamanlı olarak izlemek için ‘kitlesel sömürü‘ olarak yanlış izlenimini yarattı ve tüm iPhone kullanıcıları arasında cihazlarının tehlikeye atıldığına dair korku uyandırdı. Ancak bu asla böyle olmadı.”  dedi.

  • Apple, iOS platformunun göreceli güvenliğini kilit bir farklılaştırıcı olarak görüyor, bu nedenle konu şirket için hassas bir konu.

Şirket, üç yıl önce iOS için bir hata ödül programı başlattı ve bu sayede sorumlu güvenlik açıkları bildiren etik bilgisayar korsanlarına 200.000 dolar verdi. Bununla birlikte, üst sınırın bu yılın başlarında 1 milyon dolara yükselmesiyle, sunulan ödüllerin çok düşük olduğunu iddia edecek bir hamle.

Yorumunu almak için Google ile bağlantı kurulduğu söyleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir