Assassin’s Creed Mirage oyun incelemesi

5 Ekim 2023 tarihinde Ubisoft, Ubisoft Bordeaux geliştirilen ve Ubisoft tarafından yayımlanan Assassin’s Creed Mirage, oyun dünyasında yerini aldı. Serinin bir devam oyunu olan Assassin’s Creed Mirage, dokuzuncu yüzyılda İslam’ın Altın Çağı zamanında dönemin ilim merkezi olan Bağdat’ta geçiyor. Yapımcıların öze dönme konsepti ile geliştirilen oyun bizlere tekrardan suikastcılığın önemini bizlere gösteriyor. Gelin bu güzel oyunu beraber inceleyelim.

İlk olarak kısaca hikâyeden bahsedelim. Assassin’s Creed Mirage’ın hikayesi Abbasiler himayesindeki Bağdat’ta geçiyor. Ana karakterimiz olan Basim ise çocukluğundan beri Bağdat’ın arka sokaklarında yoldaşı Nehal ile birlikte zorluklar ile karşılaşıyor. Fakirliğin verdiği bu çıkmazın içinden ise Basim hırsızlık yaparak hayatını idame ettiriyor. Basim, vakit geçip büyüdüğü zaman ise Mehmet Ali Alabora tarafından seslendirilen Derviş’in verdiği hırsızlıkları yapmaya devam ediyor. Ana karakterimiz hırsızlık yapsa bile ara sıra Derviş’in mekânında gördüğü daha sonra öğreneceğimiz ‘The Hidden Ones’ a mensup müşteriye karşı ilgi duyuyor ve bir gün yoldaşı Nehal ile birlikte Tarikat olarak bilinen bir örgüt tarafından korunan bir eseri çalmak için Halife’nin sarayına sızarlar.

Gizlice Halife ve Tarikat mensuplarını izleyen ikili karşılaştıkları durumu idrak edemezler. Çünkü halife, Tarikat denilen grubun bir kuklası olmuştur. Eseri çalma fırsatı önlerine geldiği anda bir şansızlık sonucu Nehal ve Basim, halifeye yakalanırlar ve çıkan arbede sonucu Nehal, halifeyi öldürür. Bu eylem sonrası tüm Bağdat’ta bir arama başlatılır. Aramadan kaçmayı başaran Basim, kaldığı gecekonduya döndüğünde onunla birlikte hırsızlık yapan arkadaşlarını çocuk yaşlı demeden astıklarını görür. Daha sonra ‘The Hidden Ones’ a mensup müşteriyle karşılaştıktan sonra Basim onlara katılmaya karar verir ve bir eğitime girer. Bu eğitim sonrası birliğin bir parçası olan Basim, Bağdat’ta yozlaşmaya sebep olan ve gölgeler ardından uygarlıkları yöneten Tarikat’a mensup insanları avlamaya başlar.

Assassin’s Creed Mirage ile birlikte serinin ilk oyunlarındaki gibi gizliliğe çok daha önem verilmiş. Göğüs göğse muharebe çok daha arka planda kalmış. Hatta bu sadelik tutumu oyunun yetenek ağacı sistemine ve teçhizat geliştirme sistemine de yansımış. Oyunda bulunan yetenek ağacında üç bölüm bulunuyor. Bunlardan ilki Tayf. Bu dalda daha çok suikast esnasında işimize yarayan yetenekler bulunmakta. Örnek vermek gerekirse suikastçı odağı ya da yüksek bir yerden düşünce yuvarlanarak hasar almama gibi. İkinci dal ise Düzenbaz. Bu dal daha çok eşyalarla ile ilgili. Yani taşıma kapasitesi arttırma ve atılan bıçağın geri alınabilir olması gibi. Üçüncü dal ise Yırtıcı. Bu dalda daha çok sezgiler ile ilgili yetenekler bulunmakta. Örneğin kartal görüşü keskinliği arttırma ya da bize havadan destek veren kartalımız Enkidu’nun hassasiyetini arttıran yetenekler bu dalda bulunuyor.

Bir diğer değişen özellik ise teçhizat yükseltme sistemi. Serinin önceki oyunlarında tonla loot yapıp sonra yüksek miktarlar ödeyerek techizatlarımızı yükseltebiliyorduk. Ancak bu oyunda daha makul malzemelere techizatlarımızı üç seviye ye mahsus yükseltebiliyoruz. Ancak yükseltme bu kadar da kolay değil. Sahip olduğunun teçhizatın yükseltme şemasına sahip olmanız gerek. Bu yenilik aynı zamanda haritaya yansımış. Öldürdüğünüz askerlerden tonla loot çıkmıyor. Sandıklardan belli miktarlarda loot toplayabiliyorsunuz. Ancak loot eksikliği de yaşamıyorsunuz.

Oyuna gelen bir diğer yenilik ise artık ikincil silahlarımızın kilidini istediğimiz sıra ile açabiliyoruz. Görevlerde ilerledikçe kazandığımız yetenek puanları ile ikincil silah kapasitemizi arttırabiliyoruz. Oyunda bulunan ikincil silahlar ise şunlar; meşale, fırlatma bıçağı, gürültücü, tuzak, sis bombası ve dart. Oyunun başından beri meşaleye sahibiz. Fırlatma bıçağı adından de anlaşılacağı gibi rakiplere fırlatarak hasar veren veya öldüren bir silah. Gürültücü ise atıldığında rakiplerin dikkatini çeken bir teçhizat. Tuzak ise rakiplerin güzergahına yerleştirildikten sonra tuzağa yakalanan rakiplere hasar veren bir teçhizat. Sis bombası da adından anlaşılacağı gibi atıldığı yere sis dağıtan ve rakiplerin görüşlerini kısıtlayan bir silah. Dart ise vurduğu rakibi kısa bir süre uyutan bir silah.

Oyun süresince en çok kullandıklarım fırlatma bıçağı ve dart. Çünkü oyunda bulunan bir sistem yüzünden. Sandıklardan topladığınız malzemeler ile bu saydığım ikincil silahlara seviye atlatabiliyorsunuz. Üç adet seviye mevcut ve her seviyede üç adet yetenek bulunmakta. Tercih ettiğinizi seçip silahınızı yükseltebiliyorsunuz. Örneğin ben, dart silahımın sayı kapasitesini, vurduğum kişinin başka muhafızlar tarafından uyandırılamamasını ve son olarak etkisinin süresiz olarak yükseltmiştim. Bu sayede göğüs göğse bile savaşmakta zorlanacağım rakipleri uyutup görevi sorunsuzca tamamladım. Oyuna gelen bir diğer özellik ise hırsızlık sistemine gelen yenilikler. Artık kartal görüşünüz ile fark ettiğiniz ya da kendi başınıza fark ettiğiniz vatandaşların veya muhafızlardan taşıdıkları keseleri veya anahtarları çalabiliyorsunuz. Ancak bu işlem bir mini oyuna bağlı hale getirilmiş. Bir süre zarfında doğru anı yakalayıp tuşa basmanız gerekiyor. Başaramazsanız vatandaşlar fark edip sizi muhafızlara ihbar ediyorlar ve aranma seviyeniz yükseliyor.

Assassin’s Creed Mirage’a gelen bir diğer özellik ise hırsızlıklardan veya kontratları tamamlayarak elde edebileceğiniz mühür veya semboller. Bu mühürlerin bazı çeşitleri bulunuyor. Tüccar beğeni, Güç beğeni ve Alim beğeni mühürleri. Her biri alanına göre işe yarayabiliyor. Örneğin bir görevde yakalandığınızda muhafızlara saldırması için paralı askerleri tutabiliyorsunuz. Ya da bir yere sızarken bir tüccara vereceğiniz mühür ile sizi gizleyerek o alana sokabiliyor. Ayrıyeten bazı görevlerde npc’lere rüşvet olarak da verip görev hakkında bazı kolaylaştırıcı bilgiler de edinebiliyorsunuz. Geliştiriciler bu sistemi oyunun her yerine entegre etmiş. Bazı suikast görevlerinde büyük bir alana sızmak için oyun sizlere bazı seçenekler bırakıyor. Ama seçenekleri de doğrudan vermiyor. Kendiniz arayarak bu fırsatları keşfediyor ve isterseniz mühürlerinizi harcayarak kolay bir şekilde alanlara sızabiliyorsunuz.

Oyunun görüntü kalitesi gerçekten iyi. Oyunu RTX 2070 ekran kartlı ve AMD Ryzen 7 2700 sistemim ile Ultra ayarlarda ve 2K 144Hz ile ve DLSS açık bir şekilde 60 fps sabit oynayabiliyorum. Optimizasyonu da gayet iyi. Oyunla ilgili olumsuz eleştirilerime gelecek olursak. Oyunun haritası ve teması çok güzel olmasına rağmen harita bana küçük geldi. Oyun açık dünya olmasına rağmen şahsım adıma daha büyük bir harita ile karşılaşmak isterdim. Oyunu orta zorlukta oynadım. Orta zorlukta bile yapay zekâ olması gerekenden çok daha kötü. İki kişinin yan yana bulunduğu bir durumda suikasde uğrayan arkadaşı yanı başında olmasına rağmen fark etmeyen yapay zekâ, oyun deneyiminizi biraz bozabiliyor.

Söylemek istediğim bir diğer eleştirim ise oyunun oynanışında bazı hataların bulunması. Oyunu hem klavyede hem de oyun kumandası ile oynadım. Klavye en çok zorlandığım oldu. Karakterin anlık hızlanmaları ve durmaları doğal olmayan bir şekilde olduğu için oyun kumandasına geçtim. Oyun kumandası klavyeye göre çok daha iyi bir sonuç gösterdi ancak yine de mükemmel değildi. Aynı zamanda oyun sırasınca karakterin parkur yaparken karşılaştığı bazı tutunma ve hareket bugları ile karşılaştım. Ya da sokakta yürüyen bir vatandaşın sanki biri ona çarpmışçasına yere yuvarlandığını da gördüm. Ancak bu bir kere karşıma geldi. Ama bazı karakterlerin içinden karakterimizin geçtiğini sıklıkla gördüm.

Oyun hakkında son sözlerimizi söylemem gerekirse ufak tefek buglar olmasına rağmen oyunu beğendim. Akşam olunca duyulan ezan sesleri ve eski Bağdat manzaraları gerçekten güzel. Oyunun bir takipçisi değilseniz bile ilk defa seriyi oynayanların bile sıkılmadan veya kafası karışmadan oynayabileceği güzel bir oyun olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir