Asterix & Obelix XXL: Romastered oyunun incelemesi

Asterix & Obelix serisi 2000’li yılların adeta bir yıldızıdır. Serinin birçok hayranı zamanında sadece seriyi televizyon başlarında bekleyip izlemek yerine serinin oyunlarını da oynardı.

Aslı 2004 yılında çıkmış olan Asterix & Obelix XXL, zamanında hayranları tarafından çok sevildi. Ama oyunun çıkması üzerinden yıllar geçti ve doğal olarak gelişen teknolojiyle oyun çağından geri kaldı. Bu yüzden OSome Studio tarafından remastred olarak tekrar işlenen oyun Microids aracılığı ile 22 Ekim 2020 tarihinde Asterix & Obelix XXL: Romastered adı ile piyasaya sürüldü.

Oyunun konusuna gelirsek tarih MÖ 50, Galya bölgesinin neredeyse Romalılar tarafından işgal altında bulunuyor. Fakat sadece bir Galya köyü Romalıların baskına direnebiliyor. Bu baskı altında da olsa köy sakinleri barış içinde yaşamlarını sürdürebiliyorlardı. Bir gün ise ana karakterlerimiz olan Asteriks ve Oburiks avdan döndükleri bir sırada köylerini Romalılar tarafından yağmalanmış bir şekilde buluyorlar. Ardından Asteriks ve Oburiks, arkadaşları ve diğer köylüleri kurtarmak adına Normandiya, Yunanistan, Helvetia, Mısır ve son olarak Roma’ya doğru bir yolculuğa çıkarlar.

Asterix & Obelix XXL: Romastered yenilenmiş bir oyun olmasına rağmen tek değişen şey görüntü kalitesi olmamış. Tabi ki görüntü kalitesi oyunun temasına ve çağa göre ayarlanmaya çalışılmış. Ama geliştiriciler oyuna birkaç yeni mod da eklemeyi unutmamış. Bunlardan ilki Retro Modu. Bu mod sayesinde eski grafiklere geri dönüp nostalji yaşayabiliyorsunuz. Eklenen ikinci mod ise Parkur modu. Bu modda belirli bir zaman içerisinde etrafa saçılan tüm sikkeleri toplamalısınız. Bu süreç boyunca ara ara Retro modunu aktif etmeyi unutmayın.

Çünkü sadece Retro mod açıkken görebileceğiniz sikkeler mevcut. Üçüncü mod ise Kum Saati modu. Bu modda verilen süre bitene kadar bitiş çizgisine ulaşmaya çalışın. Eklenen diğer modun ismi ise Çılgın mod. Adından da anlayabileceğiniz gibi bu modda daha fazla güçlü Romalı göreceksiniz. Kendinizi sınamak için güzel bir ekleme olmuş. Şöyle bir toparlamak gerekirse Asteriks ve Oberiks hayranı iseniz ve geçmiş nostaljiyi tekrar günümüze uyarlanmış şekilde tecrübe etmek isterseniz Asterix & Obelix XXL Romastered tam size göre.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir