Bilim adamları denizaltında ki telekom kablolarını sismik sensörlere dönüştürüyor

Geniş bir denizaltı telekomünikasyon kablo ağı, su altında ve karada gezegeni çevreler. Kablolar tüm dünyada veri taşır ve çoğu Amazon, Facebook, Google ve Microsoft’a aittir. UC Berkeley, Berkeley Lab, Monterey Bay Akvaryumu ve Rice Üniversitesi’nden bir araştırmacılar ekibi, 20 kilometrelik denizaltı fiber optik kablosunu 10,000 sismik istasyona eşdeğer hale getiren bir deney yaptı.

Deneme, Monterey Körfezi’nde dört gün sürdü ve ekip, su altı fay bölgelerinden 3.5 büyüklüğünde bir deprem ve sismik saçılma kaydettiklerini söylüyor. Ekip, tekniği daha önce karadaki fiber optik kablolarla test etmişti. Kabloların, sismik istasyonların az olduğu denizlerin altında meydana gelen depremler hakkında çok ihtiyaç duyulan verileri vermek için kullanılabileceği yönündedir.

Araştırmacılar deniz sismolojisine büyük bir ihtiyaç olduğunu söylüyor. Enstrüman, yalnızca kıyıdan ilk 50 km’yi geçerse bile, dizinin faydalı olacağını belirtti. Ekip, Mart 2018’de bakım için çevrimdışıyken 2009’da atılan Monterey Hızlandırılmış Araştırma Sistemleri düğümüne giden 20 km uzunluğundaki kabloyu kullandı.

Araştırmanın nihai amacı, dünyanın hareketlerini ölçmek için dünyadaki yoğun fiber-optik ağları hem karada hem de denizde kullanabilmektir. Bu, pahalı yer istasyonları bulunmayan bölgelerde deprem izlemesini sağlar. Bu teknik, Dağıtılmış Akustik Algılama kullanır.

Kablodan kısa lazer ışını darbeleri göndermek için bir fotonik cihaz kullanır ve gerilmenin neden olduğu kablodaki gerilme tarafından oluşturulan geriye saçılma tespit eder. Ekip, 20 metrelik kabloyu 10.000 hareket sensörüne dönüştürerek her 6 metrede bir geri saçmayı ölçebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir