Böğürtlenlerden Hepatit hastalığı bulaştı

FDA ve CDC ile halk sağlığı yetkilileri, bir hepatit A salgınını, Midwest’teki mağazalarla doğal bir gıda pazarından satın alınan böğürtlen tüketimine bağladı. Federal uzmanlar, şu anda 11 vaka ve altı hastaneye yatış içeren bir hepatit A salgınını araştırmak için üç eyaletten halk sağlığı görevlileri ile birlikte çalışıyor. 20 Kasım’dan itibaren, CDC, hepatit A raporlarının Wisconsin, Indiana ve Nebraska’dan geldiğini, en erken dava 15 Ekim’de ve en son 5 Kasım’da bildirildiğini söyledi. Bu salgın CDC, ölüm olmadığını söylendi.

11 hastanın tamamı araştırmacılar tarafından görüşülmüş ve hepsi hastalığa yakalanmadan önce taze böğürtlen yediklerini bildirmiştir. Ayrıca böğürtlenin nereden alındığını bilen dokuz kişinin hepsi de, Orta Batı’da bulunan Taze Kekik Çiftçi Pazarı adında bir market zinciri olarak bulunduğunu bildirdi.

Taze Kekik Çiftçi Marketleri 11 eyalette bulunmaktadır; CDC, 9 Eylül – 30 Eylül tarihleri ​​arasında bu mağazalardan birinde satın alınan taze böğürtlenin, hastalığa yakalanma olasılığını önlemek için atılması gerektiğini söylüyor. Eylül ayında mağazalardan birinden satın alınan ve daha sonra donmuş olan son 14 gün içinde böğürtlen yiyenlere, durumu önlemeye yardımcı olmak için hepatit A aşısı veya bağışıklık globülini almaları önerilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir