Chrome yakında HTTP ve HTTPS’yi karıştıran siteleri engelleyecek

Chrome’da, güvenli olmayan bir web sitesini (yani HTTPS yerine HTTP) ziyaret ederken size bildiren uyarıları zaten mevcut, Google bir şeyleri daha ileri götürüyor ve “karma içeriği” engellemeyi planlıyor.

Chrome’un gelecekteki sürümlerinde, Google şifreli HTTPS siteleri tarafından yüklenen HTTP içeriğini engelleyecektir. Şirket, içerikli – siteler, medya dosyaları ve iframe gibi – güvenli olmayan sitelerin sorununu çözmek için adımlar atıyor.

Bunu daha fazla engellemek istemenin nedeni, HTTP içeriğinin engellenebilmesidir. Bu, yanlış bir görüntünün gösterilebileceği veya arka planda kötü niyetli bir komut dosyasının çalıştırılabileceği anlamına geliyor.

Daha önce yapılan değişikliklerde olduğu gibi, yeni güvenlik özelliği yavaş yavaş ortaya çıkacak. Aralık ayında bir ana yayın için geliştirme ve beta test kanallarından taşınan Chrome 79 ile başlayarak, Google karışık içeriği tamamen engellemeye başlayacaktır.

Aynı zamanda, şirket, kullanıcıların belirli sitelerde karma içeriğin engellenmesini de engelleyebilecek yeni bir açma / kapatma düğmesi sunacak. Google ayrıca, kesintileri en aza indirmek için “karışık kaynakların https: // ‘e otomatik olarak yükseltileceğini, bu nedenle alt kaynakları zaten https: // üzerinden mevcutsa sitelerin çalışmaya devam edeceğini” söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir