Çin ağır roketi başarılı oldu: Moon & beyond’ın yol haritası devam ediyor

Çin, ülkenin astronotlarını Ay’a, Mars’a ve ötesine götürmekle görevlendirilebilecek, bir tasarım olan Long March 5 roketini başarıyla başlattı. Long March 5’in ismine çok az sayıda uçuşu olsa da, Çin uzay ajansının Dünya dışındaki faaliyetleri için iddialı bir yol haritası geliştirmesini engellemedi.

LM-5, ZM-5 ve Changzheng 5 olarak da bilinen Uzun Mart 5, 55.000 kiloluk yükler için tasarlandı ve kabaca ABD’de kullanılan Delta IV Ağır roketine benzedi. Dört hidrofor tasarımı, toplam 2.200.000 kilo itme için hipergolik olmayan sıvı roket itici gazları kullanıyor.

Üretim 2007 yılında başladı, ancak gecikmeler roketin ilk gerçek uçuşunun 2016’ya kadar olmadığı anlamına geliyordu. Bununla birlikte, 2017 yılının ortasında ikinci bir uçuşun, ilk aşama motorlarından birinde bir anomali sonrasında başarısız olduğu açıklandı.

Bu, Çin’in uzay, zihin için yol haritasını yavaşlatmadı. Ülke, ay yüzeyinden numune toplamak ve daha sonra bunları başarıyla Dünya’ya geri döndürmek amacıyla 2020’de Ay’a insansız bir misyon gerçekleştirmeyi hedefliyor. 2030’larda bir zaman için Ay’a insanlı bir görev yapılması planlanıyor.

O zamanlar arasında Çin kendi uzay istasyonunu planlıyor. Çin büyük modüler uzay istasyonunun kabaca Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) kütlesinin beşte biri olması ve Low Earth yörüngesini işgal etmesi bekleniyor. Modüler tasarımda, her ikisi de Wentian ve Mengtian olmak üzere iki laboratuvar tarafından çevrelenmiş, öncelikle Tianhe adlı merkezi bir servis modülü olan parçalar halinde inşa edilecek. Tianhe’de üç yerleştirme portu ve bir EVA kapağı bulunacak.

Çin, 2022’de uzay istasyonunu konuşlandırmaya başlamayı umuyor ve sonunda üç mürettebat üyesi orada yaşıyor. ISS’de olduğu gibi, ikmal görevleri için kullanılan robot kargo gemileri olacak.

Ancak ondan önce, Çin’in Uzun 5 Mart roketini düzeltmesi gerekiyor. Bugünkü lansman, Çin’in güney Hainan Eyaletindeki Wenchang Uzay Lansman Merkezi’nden Shijian-20 uydusunu taşıyan Pekin saatiyle 20: 45’te patladı. Uydu yaklaşık 36 dakika sonra yörüngeye ulaştı.

Programın ardından, Çin’in Mars Global Uzaktan Algılama Yörüngesi ve Küçük Rover’ı başlatmayı umduğu Temmuz 2020’de dördüncü bir lansman var. Bu roketin ilk kez bir TMI ya da Mars-Mars enjeksiyon yörüngesine bir şey yerleştirmesi olacak. Yılın ilerleyen saatlerinde Çin, uçuşa yeni bir mürettebat uzay aracı tasarımı denemeyi umuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir