Crash geri döndü! Crash Bandicoot 4 incelemesi

Yayıncı tarafında Activision’ın bulunduğu Crash efsanesinin yeni oyununu Crash Bandicoot 4: It’s About Time, bu sefer Toys for Bob isimli şirket yaptı. Bizde sizler için bu yazımızda oyunu değerlendireceğiz. Oyun bu sefer hem Playstation hemde Xbox tarafı için piyasaya çıktı. Bu tarz efsaneleşmiş oyunların yenilerini yapmak bizce büyük bir risk. Çünkü beklenti her zaman daha fazla olabiliyor. Ancak Crash Bandicoot 4, bizce bu beklentiyi karşılıyor. İsterseniz daha fazla uzatmadan hemen incelememize geçelim.

Crash Bandicoot 4: It's About Time | PS4 Games | PlayStation

Oynanış:

Kontroller, akıcılık gayet basit ve güzel. Oyuna girdiğinizde eski can kaybetmeli retro modu haricinde yeni modern bir mod bulunuyor. Bu mod sayesinde oyunda checkpoint noktaları bulunuyor. Hatta oyun, eğer bir kısmı sürekli geçemiyorsanız size ekstra checkpoint noktası bile verebilir. Ancak bunlar sizi yanıltmasın. Çünkü Crash Bandicoot 4 kolay bir oyun değil. Oyuna ilk başladığınızda oyunun basit ve kolay olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak oyun hızlı bir şekilde zorlaşmaya başlıyor. Oyun oynarken yenildiğinizde sinirlenen biri iseniz özellikle son bölümde çıldırabilirsiniz. Son bölüm gerçekten fazla zor.

CRASH BANDICOOT CLUBHOUSE on Twitter: "A refresher on all The Crash 4 mask  abilities alongside Akano the last new masks abilities Kupuna-Wa - Can slow  down time Ika-Ika - Mask of gravity

Oyunda ayrıca 4 farklı özel güce sahip Quantum Maskeleri bulunuyor. Bu maskeler oyunun bazı kısımlarında bir süre kullanmamız için veriliyor. Lani-Loli isimli maske, şeffaf yani bir nevi görünmez olan nesneleri görünür yapmanızı sağlıyor. Aynı zamanda görünür olan bazı nesneleri de görünmez yapıyor. Kupuna-Wa isimli maske, zamanı yavaşlatıyor. Bu sayede mesela hızlı bir şekilde dönen çarkların üstüne çıkabiliyorsunuz. Ayrıca karakterin kendi etrafında çok hızlı dönmesini bu sayede uzun mesafeler kat etmesini sağlayan Akano isimli bir maskede bulunuyor. Ancak karakteri kontrol etmek bu maske ile daha zor bir hale geliyor. Bir diğer Quantum maskesi ise, Ika-Ika. Bu maske karakterin yerde yürümesi yerine, tavanda yürümemisini sağlayabiliyor.

Oyunda ana karakter olarak Crash veya Coco olarak oynayabiliyorsunuz. İstediğiniz zaman bu karakterleri değiştirebiliyorsunuz. Ayrıca karakterlerin birçok farklı dış görüşleri bulunuyor. Oyunda farklı görünüşler açabilir ve farklı tipte Crash veya Coco karakterleri ile oyunu oynayabilirsiniz. Oyunda ana hikaye haricinde de görev yapmayı seven biri iseniz farklı bir kaç karakter ile bir kaç bölüm daha oynayabiliyorsunuz bunu söyleyelim. Tabi ki bu karakterlerin her birinin oynanışı birbirinden farklı.

Oyun da Flashback bölümleride bulunuyor. Bu bölümler ile Neo Cortex’in Crash üzerinde yaptığı deneyler ile ilgili. Ancak bu bölümleri açmak için gerekli kasetlerin olduğu bölüme kadar hiç ölmeden gitmek gerekiyor.

Crash Bandicoot™ 4: It's About Time

Grafikler:

Crash Bandicoot 4, günümüzün grafik kalitesine ayak uydurmuş. Animasyon tarzında grafiklere sahip olan Crash Bandicoot 4, gerek karakter çizimleri gerek ise harita tasarımları ile güzel güzel gözüken bir oyun. Bir çok farklı harita ve birçok farklı bölüm bulunan oyunda kişisel olarak tüm harita tasarımlarını beğenmesemde genel olarak başarılı olduklarını söylememiz gerek.

Sonuç olarak karşımızda yenilenmiş, günümüze ayak uydurmuş bir Crash oyunu var. Ne kadar oyun bana göre hızlı bir şekilde zorlansada, grafiksel ve oynanış bakımından güzel bir oyun. Son bölüm hariç. Son bölüm insanı çıldırtabilir 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir