DARPA projesi, gizli bombaları tespit edebilen bakteri araştırıyor

Raytheon, gömülü patlayıcıları benzersiz bir yöntem kullanarak tespit etme projesi üzerinde DARPA ile birlikte çalıştığını açıkladı. İş ajanstan bir sözleşme kapsamında gerçekleştiriliyor; Worcester Polytechnic Institute, yeraltındaki bombaları tespit etmek için iki farklı bakteri aranıyor.  ABD Savunma Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), askeri ve ulusal güvenlik amaçlı faydalı olan çeşitli teknolojileri araştırmak ve geliştirmek için bir dizi özel şirketle anlaşma yapıyor. Bu projeler, askerlere yönelik gelişmiş ilaçlardan savaş alanında yeni silahlara kadar uzanıyor.

Raytheon’a göre, bu proje kapsamında geliştirilecek olan bakteri suşlarının ilki toprağa gömülü patlayıcı olup olmadığını tespit etmeye çalışacak. İkinci gerginlik, patlayıcıların tespit edildiği yerde, herhangi birinin var olduğunu varsayarak ‘parlayan ışık’ yayması şekilde tasarlanıyor.

Şirket, patlayıcıları tespit etmek için bakterileri programlama fikrinin yeni olmadığını, ancak bombaların yer altına yerleştirilmesinin daha zor olduğunu belirtti. Patlayıcıları tespit etmek için bakterilerin toprağa yeterince derin nüfuz etmesi gerekirken, onu izleyen insanları uyarmak için yüzeyde parlama özelliğine sahip olması gerekir. Raytheon, projenin tamamının, DNA bilimini değiştirmek için bilgisayar bilimi ve elektrik mühendisliği kullanmayı içeren sentetik biyoloji ile mümkün olduğunu belirtti. Programlanan bakteriler, tasarladığı sistemin modüler olacağını söyleyen firmaya göre, çeşitli potansiyel tehditleri veya kirleticileri tespit etmek için kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir