Dış gezegenlerde su yaygındır, ancak beklendiği kadar bol değildir

Bilim adamları, şimdiye kadar keşfedilen ve incelenen dış gezegenler hakkında garip bir şey keşfettiler. Bildiğimiz gibi yaşam için gerekli olan suyun yaygın olduğu, ancak dış gezegenlerde beklenmedik bir şekilde az olduğu söyleniyor. Bilim adamlarının buldukları şey, birçok dış gezegende su bulunduğudur, ancak uzak dünyalarda beklenenden daha az su vardır.

Bilim adamları, uzay ve yer temelli teleskoplar tarafından toplanan 19 dış gezegenlerin atmosferindeki verileri incelediler. Dünyalar sıcaklık olarak yaklaşık 70 derece F ila 3.630 derece F arasında değişir. Gezegenlerin büyüklüğü, Dünya’nın kütlesinin on katından fazla olan mini-Neptünlerden Dünya kütlesinin 600 katından fazla olan Süper Jüpiterlere kadar değişiyordu.

Ekip, su buharının 19 dünyanın 14’ünde tespit edilen yabancı dünyalarda yaygın olduğunu buldu. Bilim adamları, güneş sistemimize göre dış gezegenlerde su buharını tespit etmenin daha kolay olduğunu belirtiyor. Dev dışındaki güneş dışı gezegenlerde en çok tespit edilen kimyasallar, güneş sistemimizdeki gezegenler hakkında bilinenler göz önüne alındığında, beklentilerle tutarlı miktarlarda sodyum ve potasyumdu.

Bununla birlikte, bilim adamları su buharı seviyelerini tahmin edilenden önemli ölçüde daha düşük buldular. Dış gezegenlerdeki su için tahminler, güneş sistemimizdeki su gazı devlerinin ne kadar içerebileceğine dayanmaktadır. Su beklentileri, gaz gezegenlerinin atmosferindeki hidrojene göre karbon miktarına dayanıyordu.

Bulgular, dev gezegenler oluştuğunda, daha önce düşünülenden daha az buzun düşebileceğini gösteriyor. Ekip, gaz devlerinin yeni doğan yıldızın etrafındaki bir protoplantary diskte malzeme biriktirmesiyle oluşması durumunda, nerede oluştuklarına ve gezegenlerin protoplantary diskte nasıl hareket ettiklerine bağlı olarak su gibi çok farklı kimyasallar toplayabileceğini söylüyor. Ekip konuyu araştırmaya devam etmeyi planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir