Doğal gaz ve toz patlamaları ayrıntılı görüntülendi

NASA TESS uzay aracını kullanan bilim adamları, bir kuyruklu yıldızın yakın yaklaşımı sırasında patlayıcı bir toz, buz ve gaz emisyonu emisyonunun baştan sona net bir görüntü dizisi olduğunu söylemiştir. Resim dizisindeki kuyruklu yıldız 46P / Wirtanen’dir. Kuyruklu yıldız, 2018 yılının sonlarında yakın bir yaklaşım sergilediğinde görüntüler çekildi.

Ekip, bunun oluşum tarihine ve doğal olarak oluşan bir kuyruklu yıldız patlamasının tükenmesine dair en eksiksiz ve ayrıntılı gözlem olduğunu söylüyor. Bilim adamları Tony Farnham, kuyruklu yıldızların güneşin yörüngesinde TESS’in görüş alanından geçtiğini söylüyor. 2018 yılının sonlarında, 46P / Wirtanen takım için yüksek öncelikli bir hedefti ve TESS görüntülerinde görünümünü ne öğrenebileceklerini görmek için bir test davası olarak kullanmaya karar verdiler.

Normal kuyruklu yıldız aktivitesi, güneş ışığını yüzey çekirdeğinin yakınında buharlaştırmak suretiyle tahrik edilir ve dışarı çıkan gazlar, koma oluşturmak için kuyruklu yıldızın çekirdeğindeki tozu çeker. Kuyruklu yıldızların, kuyruklu yıldızın etkinliğini önemli ölçüde ve geçici olarak artırabilecek kendiliğinden patlamaları olduğu da bilinmektedir. Ekip, bu patlamalara neyin yol açtığını bilmediğini söylüyor, ancak yüzeyindeki koşullarla ilgili oldukları düşünülüyor.

Varsayılan tetikleyiciler arasında, bir ısı dalgacının yüksek derecede uçucu buzların cebine nüfuz ettiği termal bir olay bulunur. Patlama davranışını, özellikle erken parlatma aşamalarında yakalamak zordur, ancak görüntüler kuyruklu yıldızın daha iyi anlaşılmasına yardımcı olabilir. Kuyruklu yıldız için Dünya’ya en yakın yaklaşım 16 Aralık 2018’de geldi.

TESS’in yakaladığı patlama, 26 Eylül 2018’de başlayan yaklaşımında daha erken gerçekleşti. Aydınlanma, iki saatte bir saat boyunca parıldama ve ardından sekiz saat daha parlak olan daha kademeli ikinci aşamada gerçekleşti. Kuyrukluyıldızın en parlak aşamasından sonra normale dönmesi iki hafta daha sürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir