Facebook verileri nasıl yedeklenir?

Facebook’u ne kadar uzun süre kullanırsanız, o kadar  fazla veri toplarsınız eklediğiniz uygulamalar, yüklediğiniz fotoğraflar, kontrol ettiğiniz yerler, yüzlerce durum güncellemesi ve tüm arkadaşlarınızın listesi gibi hususlar söz konusu değildir.

Tüm bu bilgiler farklı yerlerde saklanıyor gibi gözüküyor. Zaman Çizelgesi, yayınlarınızı, fotoğraflarınızı, videolarınızı ve diğer etkileşimlerinizi içerir. Bu arada Etkinlik Günlüğünüz, yaptığınız şeylerin bir kaydını (yüklenen fotoğraflar, kabul edilen arkadaşlık istekleri), iletileriniz ve sohbetleriniz gelen kutunuzda saklanır.
Facebook’tan ara vermek veya hesabınızı kalıcı olarak silmek istiyorsanız, muhtemelen bu değerli bilgileri kaybetmek istemezsiniz. Verilerinizi Facebook’tan çıkarmak zor olsa da, artık geçerli değil. Artık Facebook’unuzu indirmenin kolay bir yolu var yolu size adım adım gösterecegiz. 

Başlayalım

Genel Hesap Ayarları sayfasına erişin. Mavi Facebook menü çubuğununun bulunduğu sağ üstündeki küçük aşağı okuna tıklayarak açılan menüden ‘Ayarlar’ı bulabilirsiniz.

‘ Ayarlar ‘ı seçin. Ayarlar seçtikten sonrasında, sol menüde bulunan ‘ Facebook bilgilerim ‘ seçeneğini göreceksiniz.

Facebook Verileri Bulma


Karşınıza ‘ Facebook bilgilerin ‘ bulunduğu bir pencere açılmaktadır. Bu açılan pencerede ‘ Bilgilerimi indir ‘ seçeneğinin sağ tarafında bulunan gör seçeneğini tıkladığımızda Facebooktan hangi verilerimizin yedeğini alacagınızı liste halinde size gösterecektir.

Facebook yedeklerinizi seçme ve dosya oluşturma


Ayarlar sekmesinden sol menüde bulunan ‘ Profil bilgilerim ‘ Sekmesinden ‘ Profil Verilerini İndir ‘ pencerininde bulunan  ‘ Gör ‘e tıkladığımızda karşımıza hangi tür verilerimizin yedek alacağımızı seçeceğimiz liste çıkmaktadır. Listeden hangi verilerinizin yedeğini almak istiyorsanız seçiniz. Sonrasında ise hangi formatta indirmek istediğinizi seçip  sol üstte bulunan ‘ Dosya oluştur ‘ tıklayınız. Verilerinizi Dosya oluştur tıkladığınızda Facebook dosyalarınızı oluşturduğunda size bildirimden geri dönüş yapacaktır.

Oluşturmaya başladığınız dosyalar yan da bulunan, Mevcut dosyalar sekmesinde bulunmaktadır.

Facebook yedeklerinizi indirme 

Facebook bilgilerimizden seçim yaptığımız kategoriler dosyalama işlemi facebook tarafından tamamlanınca kendi hesabımıza bildirim  olarak gelmektedir. Bildirime tıklağımızda ayarlada bulunan facebook verilerinde facebook tarafından oluşturulan verilere yönlendirmektedir. Bu yönlendirme olduktan sonra oluşturduğumuz dosyanın sağ tarafında bulunan ‘ İndir’ butonuna tıkladığımızda oluşturulan dosya .Zip formatında facebook yedekleriniz inmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir