Ghost of Tsushima Director’s Cut inceleme

Hatırlarsanız geçen sene Sucker Punch Productions tarafından geliştirilen ve Sony Interactive Entertainment tarafından yayınlanan Ghost of Tsushima oldukça beğenilmişti.

Hatta yılın oyunu adayları arasında gösterilmişti. Burada birinci seçilememesine rağmen “Best Art Direction” ve “Player’s Voice” kategorilerinde birinci olmuştu. Bu yıl ise Ghost of Tsushima karşımıza Ghost of Tsushima Director’s Cut ismi ile çıktı.

Director’s Cut ile oyuna İki Adası isimli bir yeni harita ekleniyor. Bu ada da yeni hikayeler, yeni düşman türleri, mini oyunlar gibi bazı yenikler bulunuyor. Hikayesinden ufak bahsetmemiz gerekir ise, bu adadaki ana düşmanımız “Kartal” ismindeki yeni bir Moğol lideri. Bu lider durdurmaya çalışıyoruz. Diğer oyundan farklı olarak bu oyun daha fazla ana karakterimizin geçmişine vurgu yapılmış.

Karakterin duygusal kişiliğine daha fazla önem verilmiş. Yani karakterimize biraz daha fazla derinlik verilmiş. Diğer oyunda olmayan bazı dinamiklere de yer verilmiş. Maymun, geyik gibi hayvanlara müzikler çalmak, yeni atak stilleri gibi yenikler oyuna eklenmiş. Özellikle at ile saldırı yapmak bence oyuna güzel bir yenilik olmuş. Bu sayede atınızın önemi daha da arttırılmış. Oyunu Playstation 5’in yeni joystick’inin özelliklerinden de faydalanmış. Oyunun açılış süresi gibi başarılı. Menüde iken oyunu devam ettirmek için tıkladığınızda yaklaşık 3 saniye gibi bir sürede oyun açılıyor.

Director’s Cut’ın belki de herkes tarafından en çok eleştirilecek olan kısmı, İki Adasında bulunan ana hikayenin kısa olması. Açıkçası Ghost of Tsushima’yı bir süredir oynamadığım için oyunu oynamayı biraz unutmuşum. Oyunu oynarken hatırlamaya başladım. Ancak bu alışma süresi sırasında veya kısa bir süre sonra oyunda bitiyor. Çünkü yaklaşık Director’s Cut’ın ana hikayesi 4.5 saat, ana hikaye ve ekstralarla 10 saat, tamamlayıcı olarak baktığınızda ise yaklaşık 14 saatlik bir deneyim sunuyor. Ana oyunu hatırlamamız gerekir ise bu süreler yaklaşık ana hikaye için 24,5 saat, ana hikaye ve ekstralar için 43,5 saat ve tamamlayıcı için ise 60,5 saatti.

Tabi ki ana hikaye kadar uzun bir beklentimiz olmamalı ancak en azından 8-10 saatlik bir ana hikaye ve ekstralarla 15-20 saatlik bir deneyim olsa daha güzel olurdu. Neyse ki en azından karakterin derinliğini anlatan kısımlar sadece ana hikaye görevlerinde bulunmuyor. Ghost of Tsushima Director’s Cut, iki farklı çözünürlük seçeneğine sahip. Playstation 5’de “Daha Yüksek Çözünürlük” modunda 2160p ve çoğu zaman 60 FPS’de çalışıyor. “Daha İyi Kare Oranı” modunda ise 1800p’lik bir çözünürlükte 60 FPS’ye kilitleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir