Ghost of Tsushima inceleme

Infamous gibi oyunları ile tanınan Sucker Punch’ın, açık dünya Samuray oyunu sonunda çıktı. Bizde sizler için bugün, The Game Awards yarışmasından en az bir kategoride ödül alacağını düşündüğümüz Ghost of Tsushima isimli bu oyunu inceliyoruz.

Ghost of Tsushima, Türkçe anlamı ile Tsushima’nın Hayaleti bizleri Japonya’ya bağlı bir adaya götürüyor. Burası aslında sadece oyunda değil, gerçekte de Japonya’ya bağlı bir ada. Hatta bununla da kalmayan oyun gerçekte olduğu gibi 13. yüzyıldaki Moğol istilasından esinlenmiş olacak ki, Japonya’ya yapılan Moğol seferi döneminde geçiyor. Oyun’da yıllarca geleneksel samuray yöntemleri ile eğitim almış olan Jin Sakai isimli bir karakteri yönetiyoruz. Japonya’yı ele geçirmek isteyen Moğolların ana karayı kuşatmalarının önündeki tek engel Tsushima adası. Burası kendi kendini korumaya çalışan küçük nüfuslu bir ada. Amacımız ise, yaşadığımız bu güzel adayı Moğolların elinden kurtarmak.

Oyun yapısı itibari ile Açık Dünya oyunu. Texture kalitesi olarak çok iyi değil. Hatta bazı animasyonlarda sıkıntılar olabiliyor. Şimdi böyle söyleyince oyun kötü gibi geliyor fakat oyun bu sorunların hepsini kendi metotları ile kabul etmemizi sağlıyor. Oyunun ışıklandırmaları gerçekten iyi seviyede. Bu sayede texture kalitesinden ödün versede bu tarafta ciddi anlamda bir toparlama yapabiliyor. Ayrıca bu texture kalitesini Playstation 5 için tekrardan ayarlanacağını ve bize çok daha yüksek bir kalitede sunulacağını düşünüyorum. Animasyon tarafında ise, evet bazı hatalar mevcut ama oyun bize bir kaç tane animasyon verip onunla yetinmemizi istemiyor. Bize o kadar fazla animasyonları farklı hareketlerle veriyor ki, bazılarında arada hata olması bizce gayet normal.

Peki bu oyunun neden The Game Awards yarışmasından ödül alacağını düşünüyoruz? Oyunun çeşitliliği bizde diğer birçok oyuna göre daha iyi bir seviyede. Mesela ana görev yapmaktan sıkıldınız mı? Yan görev yapabilir ve farklı hikayelere dalabilirsiniz. Normalde oyuncular yan görev yapmaktan pek hoşlanmaz. Ancak burada ki bazı yan görevler gerçekten güzel ve siz kendiniz yan görev yapmak isteyebiliyorsunuz. Oyun size yan görevlerle farklı küçük hikayelerin içine dalmanızı sağlıyor ve karşılığında da hediyeler ile ödüllendiriyor. Yan görevlerden gelen ödüllere baktığımızda ise bu ödüllerle hem silah geliştirmeleri için ham maddeler, hemde yetenek geliştirmeleri açmak için faydalanabiliyorsunuz. Tabi sadece ham maddeleri bu şekilde kazanmıyorsunuz. Bir çok farklı yoldan ham madde elde edebilirsiniz. Mesela etraftaki köylerdeki evlere girip ham maddeler bulabilir yada bir ayı ile savaşıp ondan ham madde elde edebiliriz. Oyunda yakın ve uzak silah güçlendirmeleri, zırh güçlendirmeleri, farklı düşmanlara karşı farklı karakter duruşları ve bunları bir çok farklı geliştirmeleri, özel yetenek geliştirmeleri gibi birçok farklı özellik mevcut. Hatta eğitim alanında bambu keserek kendinizi geliştirebiliyorsunuz. Bunlar gibi birçok farklı özelliklere sahip oyun. Her ne kadar güzel bir oyun olsa da oyun içinde bizce olmaması gereken yanlış mekan ve hikayelerde mevcut bunu da belirtmeden geçmeyelim.

Size tavsiyem oyunu orijinal dilinde, Japonca seslendirme ve Türkçe altyazı ile oynamanız. Oyunun altyazısı biraz farklı bir Türkçe diline sahip ama bu büyük bir sorun değil. Hatta buna alışıyorsunuz. Seslendirme konusunda ise size ufak bir bilgilendirme yapmam gerekirse ana karakterimizi Kazuya Nakai seslendiriyor. Kendisini One Piece’ten Roronoa Zoro, Gintama’dan Hijikata Toshirou olarak hatırlıyor olabilirsiniz.

SxMxDM.jpg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir