Gmail’de depolama alanı nasıl boşaltılır

Büyük e-postaları sil

Kontrol edilmesi gereken ilk şeylerden biri, Gmail hesabınızda çok fazla yer kaplayan e-postaların olup olmadığı, yani ihtiyaç duymazsanız silebileceğiniz ve böylece boş alan bırakan büyük e-postalara sahip e-postaların olup olmadığıdır.

Bir seçenek en çok hangilerinin daha ağır olduğunu görmek için tek tek aramaya gitmek olsa da, yalnızca o kurala uygun olanların görünmesini sağlamak için bir filtre olarak çalıştırabileceğiniz basit bir komut vardır; boyut 10 MB veya daha fazla seçeneği.

Bunun için Gmail’e giriş yapmanız ve arama kutusuna gitmeniz gerekir; orada sadece 10MB büyüklüğünde ekleri olan e-postaları filtrelemeye ve görüntülemeye seçmeniz gerekmektedir.

Açıkçası, eğer daha küçük e-postalar istiyorsanız, 10 sayısı, örneğin 5 ile değiştirilebilir. Bu özelliklere sahip e-postaların sayısı sizi şaşırtabilir ve Gmail hesabınızdaki depolama alanını boşaltmak için iyi bir yoldur.

Spam e-postaları sil

Gmail’de yer açmak için yapabileceğiniz başka bir şey de spam posta klasörüne erişmek ve hepsini silmek. Oradan daha sonra daha fazla depolama alanı kalmaması için Gmail kutusuna gitmeniz ve bunları kalıcı olarak silmeniz gerekir.

Muhtemelen mümkün olan en iyi seçeneklerden biri değildir, ancak genellikle reklam veren ve çok daha kullanışlı ve önemli e-postalar ve dosyalar için gerekli bir depolama alanını işgal eden e-postaları silmeye değer.

Tüm e-postaları çöp kutusundan sil

Bir e-postayı sildiğinizde, otomatik olarak çöp kutusuna gidecektir, ancak oradayken hala yer kaplayacaktır, bu nedenle Gmail kutusundaki tüm e-postaları silmek iyi bir seçenek olacaktır.

Bunun için Gmail’e erişmeli ve sol taraftaki sütunda bulunan çöp kutusuna gitmelisiniz. Buradan ” artık çöp kutusunu boşalt ” düğmesine basarak, daha önce sildiğiniz bu e-postaların işgal ettiği tüm depolama alanını boşaltabilirsiniz.

Her durumda, çöp kutusunun içindeki mesajların 30 günden daha fazla bir süre içinde otomatik olarak silindiğini bilmelisiniz, ancak 1 ay içinde çok sayıda e-posta oluşturursanız, tüm bu alanları boşaltmak için el ile silmeniz gerekir.

İhtiyacınız olmayan fotoğrafları silin

Google Foto, özellikle cep telefonunuzda otomatik olarak resim yüklediğiniz takdirde hızlı bir şekilde doldurulabilir, bu nedenle Gmail depolama alanını boşaltmak için denemelisiniz.

Bu nedenle, Gmail hesabınızla Google Foto’ya web’den erişmenizi ve her bir fotoğraf ve videoyu izlemenizi ve silip silemeyeceğinizi görmenizi öneririz, öyle olması durumunda, bunu silerek yeterince yer açacağınızdan emin olabilirsiniz.

Fotoğrafları ve videoları yeniden boyutlandırma

Fotoğrafları veya videoları silemezseniz veya sildiğiniz olanlar Gmail’de çok fazla depolama alanı boşaltmak için yeterli değilse ve görüntülerin veya videoların boyutunu değiştirmek için yapabileceğiniz çok ilginç bir seçenek daha var .

Google Foto’da, bu dosyaların boyutlarını “orijinal kalite” den “yüksek kalite” ye değiştiren bir alan kurtarma seçeneği var. Bunun özelliği, “yüksek kalite” biçimine sahip olmanın artık yer kaplamayacağı ve bu seçeneğe sahip olan herkes için sınırsız alana sahip olacaksınız.

Google Drive’dan dosya sil

15 GB’deki Gmail’in bu kullanıma özel olmadığını, ancak paylaşıldığını, bu nedenle depolama alanını boşaltmak için atmanız gereken başka bir adım , Google Drive’dan ihtiyacınız olmayan dosyaları silmek .

Burada çok fazla depolama alanı boşaltabilirsiniz, bu yüzden en iyi seçeneklerden biridir ve daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Drive’a girmeniz ve oraya yüklediğiniz dosyaların çok mu az mı olduğunu görmek zorundasınız .

Önemli boyutta olmaları durumunda, ihtiyaç duyup duymadığınızı analiz etmek zorunda kalacaksınız, eğer değilse, silebilirsiniz ve daha sonra artık işgal etmemeleri için kesinlikle çöp kutusundan çıkarmak zorunda kalacaksınız. Serbest bırakılan alan 24 saat sonra farkedilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir