Gökbilimciler, görünürde saklanan küçük kara deliklerin kanıtlarını buldular

Ohio State Üniversitesi’nden araştırmacılar, şu anda evrendeki en küçük kara delikler olarak bilinenlerden daha küçük olan yeni bir kara delik sınıfının potansiyel varlığını ayrıntılandıran yeni bir çalışma yayınladılar. Yeni bir sınıfın keşfi, gökbilimcilerin kara delikleri bulma ve kataloglama görevlerinde yardımcı olacak ve sonuçta çevremizdeki evreni anlamamızı geliştirecekti.

Kara delikler, sonunda kendilerini çeken ve sonra patlayan ölü yıldızların sonucudur. Bu kara delikler, etraflarındaki her şeyi delice çekerek çekiyor, çok yakın ve daha fazla gezegeni parçalıyorlar. Kara deliklerin çoğu Güneşimizin kütlesinin beş ila 15 katı civarındadır, ancak son keşifler rakamı 31’e kadar yükseltti.

Keşif, kara deliklerin önceden bilinenden daha büyük olabileceğini kanıtladı ve yeni çalışma, bunun dışında, ayrıca küçük, göreceli olarak konuşan kara deliklerin de olabileceğini öne sürdü. Araştırmacılar, işlerinin bir parçası olarak Apache Point Gözlemevi Galaktik Evrim Deneyi (APOGEE) verilerini kullanarak bir yıldızın etrafında dönen yıldızların kanıtlarını aradılar.

Çalışmanın baş yazarı Todd Thompson şunları söyledi:

Burada yaptığımız şey, kara delikler aramak için yeni bir yol bulmaktı, ancak astronomların daha önce bilmediği yeni bir düşük kütleli kara delik sınıfından bir tanesini de potansiyel olarak belirledik. Şeylerin kitleleri bize oluşumları ve evrimi hakkında bilgi verir ve bize doğalarından bahseder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir