Google, Asistan kullanıcıların dinleme miktarlarını azaltma sözü verdi

Google, bu yılın başlarında, insan işçilerin Google Asistan kullanıcıları tarafından yapılan ses kayıtlarını dinlediğini ortaya çıkardığında bir ters tepki ile karşı karşıya kaldı. Hizmeti geliştirmek için yapılan uygulamanın, kullanıcıların kişisel konuşmalarını da yakaladığı bildiriliyor.

Şimdi, arama colossus, sanal asistanı için gizlilik geliştirmeleri içeren bir blog yazısı yayınladı. Şirket, kullanıcılardan ilk Asistan‘ı ayarlarken Ses ve Ses Etkinliği (VAA) girişimini seçmelerini istediğini söyleyerek ses kayıtlarınızı varsayılan olarak tutmadığını yeniledi. Neyse ki, bu konuda mevcut kullanıcılar için işleri kolaylaştırıyor.

Google, “Mevcut bir Yardımcı kullanıcıysanız, VAA ayarlarınızı gözden geçirme ve herhangi bir insan inceleme süreci devam etmeden önce tercihinizi onaylama seçeneğiniz olacak” dedi. “VAA ayarlarınızı olduğu gibi yeniden onaylamadıkça, sesinizi insan inceleme sürecine dahil etmeyeceğiz.”

Şirket başka ne yapıyor?

Google, istenmeden etkinleştirme durumunda Asistan’ın kayıtları otomatik olarak sildiğini söylüyor. Ancak, yanlışlıkla yapılan aktivasyonları daha iyi tanımlamak ve bunları insanlar tarafından incelenmesini engellemek için “ek önlemler” getirdiğini de sözlerine ekledi. Aslında, Google Asistan‘ın duyarlılığını uyandıran kelimelere uyarlama yeteneği üzerinde çalıştığını söylüyor.

Şirket blogunda “Sakladığımız ses verisi miktarını büyük ölçüde azaltmak için politikamızı da yeniliyoruz” dedi. “VAA’yı tercih etmiş olanlarınız için, kısa bir süre sonra hesabınızla ilişkili ses verilerinin büyük çoğunluğunu otomatik olarak sileceğiz. Bu yeni politika bu yıl daha sonra VAA’ya gelecek. ”

Son olarak Google, daha fazla gizlilik filtresi de dahil olmak üzere insan inceleme sürecine daha iyi güvenlik korumaları eklediğini söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir