Google Assistant vs Apple Siri vs Amazon Alexa: Hangisi Daha İyi

Google, Apple ve Amazon kendi asistanlarına büyük yatırımlar yapıyor. Üçü de, çalışanlarının ve kullanıcılarını AI asistanlarını geliştirmek için konuşmaları dinlemelerine izin verdikleri için büyük eleştirilere maruz kaldılar. Ancak bu eleştirilere rağmen, Google Asistanı, Amazon Alexa ve Apple Siri asistanı, yapılan bu uygulamalar sonucunda artık bizleri daha iyi anlıyorlar.

Bu gelişmelerle, AI asistanlarının, bilgisayar teknolojisinin bir sonraki öncüsü olacağı anlaşıldı. Loup Ventures’taki analistler, nasıl geliştiklerini görmek için dünyanın en popüler ses asistanlarından üçünün performansını izliyorlar. Cuma günü, Loup Ventures 2019 Dijital Asistan IQ Testinin sonuçlarını yayınladı. Açıklanan sonuçlara göre, üç önde gelen dijital asistanın da geçen yıldan bu yana önemli gelişmeler kaydettiği anlaşıldı.

Loup Ventures, her dijital asistana, aynı 800 soruyu sorarak bunları değerlendirdi. Asistanın soruyu doğru anlayıp anlamadığını ve doğru bir cevap verip vermediğini takip ettiler. Sorular beş kategoriye ayrıldı: Yerel, Ticaret, Gezinme, Bilgi ve Komut. Diğer iki asistan iPhone’larda çalışırken, Google Asistan Pixel 3 XL’de test edildi.

Analistler, teste Microsoft’un Cortana’yı dahil etmedi çünkü Cortana yalnızca üçüncü taraf aksesuarlarından değil Microsoft’un kendi ürünlerinden de kayboluyor. Microsoft CEO’su Satya Nadella, bu yılın başlarında, Cortana’yı Google Asistanı, Amazon Alexa veya Apple Siri asistanının doğrudan rakibi olarak görmediğini söylemişti.

Tıpkı geçen yıl olduğu gibi, Google Assistant da bu yıl ön saflarda yer alıyor. Analistler tarafından sorulan 800 sorudan her birini anladı ve% 92.9’unu doğru cevaplamayı başardı. Buna karşılık, Google’ın ses asistanı geçen yıl% 85.5 soruya doğru cevap vermişti. Aynı oranda iyileşmeye devam ederse, yakında sorduğunuz herhangi bir soruyu doğru bir şekilde cevaplayabilecektir.

Apple’ın Siri asistanı, Google Asistan’a en yakın rakip olarak öne çıkıyor. %99.8 doğrulukla soruları anladı ve% 83.1 soruları doğru cevapladı. Bu veriler, geçen yılki %99 anlama doğruluğu ve %78,5 doğru cevaptan sonra sağlıklı bir gelişmedir.

Amazon Alexa, geçen yıl olduğu gibi üçüncü sırada yer aldı. % 99,9 doğrulukla soruları anlamıştı ancak% 79,8’ini doğru cevaplayabildi. Bu veriler, geçtiğimiz yılın %61,4 doğru cevap yüzdesi göz önüne alındığında keskin bir artış gösteriyor.

Google Asistan, beş kategoriden dördünde rakiplerinden daha iyi performans gösterdi. Yalnızca Siri, Google Asistan’ın% 86’sıyla karşılaştırıldığında% 92’yi doğru bir şekilde yanıtladığı Komut kategorisinde Apple Siri asistanının arkasına düştü.

Bu sonuçlarda elbetteki Alexa’nın kendi cihazında değil de iPhone ya da Android cihazda çalışma zorunluluğununda etkisi var. Çünkü diğer iki asistan kendi cihazlarına daha optimize çalışırken, Alexa’nın böyle bir imkanı yok.

Google Asistan’ın rakiplerinin çok ötesinde olduğu bir alan Ticaret’ti. Google’ın AI asistanı, Alexa için% 71 ve Siri için% 68 ile karşılaştırıldığında% 92 Ticari soruları doğru bir şekilde yanıtladı. Apple’ın Siri’si bir kategorideki en üst sırada yer aldı, iki kategoride ikinci oldu ve kalan iki kategoride en son bitirdi. Alexa iki kategoride ikinci, üç kategoride üçüncü oldu.

Loup Ventures, her asistanın, her yeni testte her bir kategoride gelişme gösterdiğini belirtti. Araştırma tabanlı VC firması AI asistanlarını yılda iki kez test ediyor. Siri, Komuta’da liderlik ederken Google Asistan, Bilgi kategorisindeki diğerlerinden daha iyisini yapma eğilimindedir. Doğru cevaplara baktığınızda da, son testte% 61.4’ten% 79.8’e yükselen doğru cevap oranıyla, Amazon Alexa, en büyük sıçramayı yapan sesli asistan olarak göze çarpıyor.

Üç ses asistanının her biri %100 anlama ve cevaplama doğruluğuna doğru ilerliyor. Şu an için Google Asistanı en zeki olan gibi görünüyor. Ancak Loup Ventures, bu asistanların hala “akıllı” olmaktan uzak oldukları konusunda uyarıyor. Her bir asistan, gelecekte ek kullanım durumlarıyla çalışmak için gelişmek zorunda kalacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir