Grönland’ın buzu düşündüğümüzden çok daha hızlı eriyor

Grönland’ın buzu, tahmin edilen uyarılardan çok daha hızlı eriyor, yeni araştırmalarla keşfedildi, milyonlarca insanı artan deniz seviyelerine ve sellere maruz bıraktı. Bilim adamları yıllardır eriyen buzulları izlemekte ve kaç tane kıyı topluluğunun tamamen suya batma riskine maruz kaldıklarını ileri sürmekle birlikte, yeni bir çalışma bu tahminlerin bile yeterince ağır olmadığını öne sürüyor.

2013 yılında, tahminler zaten oldukça berbattı. Küresel deniz seviyeleri 60 cm artabilir – neredeyse iki metre – 2100 yılına kadar, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) hesaplandı. Bu, her yıl 360 milyon insanı kıyı sele riski altında bırakabilir.

Gerçek şu ki, iklim değişikliğine katkıda bulunan faktörlerin etrafında dönüp durmaksızın durum daha da kötüleşti. Buz kaybı oranları, 1990’lardan son on yıla yedi kat artarak yıllık 33 milyar tona ulaşarak yıllık 254 milyar tona yükseldi. Yeni araştırmanın arkasındaki bilim adamlarının, sel tahminleri üzerinde inanılmaz bir etkisi olacağını söylüyorlar.

Buz Levha Kütle Dengesi Karşılaştırma Çalışması (IMBIE) Ekibi, bu hafta Nature dergisinde yayınlanan çalışmada 1992 ve 2018 yılları arasında Grönland buz levha kütle değişimlerini izlemek için 11 uydu görevinden ve 26 ayrı anketten veri kullanıldı. ’92’den bu yana 3.8 trilyon ton buz kaybetmişti. Bu tek başına küresel deniz seviyelerini 10,6 mm veya 0,42 inç yükseltmek için yeterli.

Yarım inçten daha azı ilk bakışta pek ses çıkarmıyor. Bununla birlikte, Grönland buzunun erimesinin, IPCC’nin ortaya çıkardığı en kötü senaryoları takip ettiğini, bunun da 2100 yılına kadar 7 cm daha yüksek küresel deniz seviyesini öngördüğünü gösteriyor.

Yeni çalışmanın eş lideri Leeds Üniversitesi’nden Profesör Andrew Shepherd, “Bir kural olarak, küresel deniz seviyesindeki her santimetre yükseliş için, altı milyon insan gezegenin çevresindeki kıyı suyuna maruz kalıyor” diye açıklıyor. “Mevcut trendlerde, Grönland buzul erimesi yüzyılın sonuna kadar her yıl 100 milyon insanın su basmasına neden olacak, bu nedenle tüm deniz seviyesinin yükselmesi nedeniyle toplamda 400 milyon dolar.”

Değişen küresel iklim ile ilgili bazı kesimlerde çürüyen şüpheciliğe rağmen, NASA’nın California’daki Jet Propulsion Laboratory’den Çoban ve yazar Dr Erik Ivins, faktörlerin açık olduğunu tespit etti. Buz kayıplarının yarısı, yükselen hava sıcaklıklarına yanıt olarak yüzey erimesine bağlı olabilir. Geri kalanı, okyanus sıcaklıkları yükseldikçe buzul akışının artmasına bağlıydı.

İklim değişikliği faktörleri hakkındaki zorlu önyargıların, asıl araştırma olduğu gibi, sahadaki bilim insanları için olduğu kadar zaman alıcı – ve önemli – olduğu tartışılmaktadır. Bu yılın başlarında, NASA, eriyen buz verisi önbelleğini yayınladı; böylece şüpheciler ve inananlar, Antarktika ve Grönland’daki değişen deniz buzu ve buzul seviyelerini inceleyebildi. Veriler 2018 yılının sonlarında başlatılan ve gelişen seviyeleri izlemek için süper hassas lazerler kullanan Buz, Bulut ve Kara Yüksekliği Uydu-2’den (ICESat-2) elde edildi.

Bununla birlikte, anlamlı değişim penceresi daralmaktadır. Geçtiğimiz ay BM, mevcut ısınmaya katkıda bulunan sera gazı emisyonlarını azaltma vaatlerinin mevcut hedeflere ulaşılsa bile tamamen yetersiz olduğuna dair iklim değişikliği üzerine bir rapor yayınladı. Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) “10 yıllık emisyon boşluğu raporunu ürettiğinde”, “Yapmamız gerekenlerle gerçekte ne olduğumuz arasındaki fark her zamankinden daha geniş” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir