Hindistan başarısız ay toprakları görevine yeni bir bakış açısı getirdi

Hindistan’ın aya inen sadece dördüncü ülke olma hayalleri vardı. İşler Chandrayaan-2’nin yörüngesi ile, uzay aracının inişi toprak yüzeyine gönderdiği noktaya kadar sorunsuz geçti. İşler planlandığı gibi gitmiş olsaydı, gezici ayın keşfedilmemiş güney kutbunu dolaşacaktı.

O zamanlar, Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü (ISRO) olanlar hakkında ayrıntılı bilgi sunmadı. ISRO’nun söylediğine göre, arazi sahibiyle teması kopmuş ve verilerin analiz edildiğine dikkat çekilmiştir.

Hindistan hükümeti şimdi olanlar hakkında kısa bir rapor hazırladı. Uzay aracının kaybedilmesinin nedeni çok açık arazi frenleme roketleri arızalandı ve düştü. ISRO ebeveyn departmanı Hindistan Uzay Bakanlığı Bakanı Jitendra Singh, “İnişin ikinci aşamasında, hızdaki düşüş tasarlanan değerden daha fazlaydı. Bu sapma nedeniyle, ince frenleme aşamasının başlangıcındaki ilk koşullar, tasarlanan parametrelerin ötesindeydi. Sonuç olarak, Vikram, belirlenen iniş alanından 500 metre uzaklığa indi. ”

Uzay ajansı, iniş sisteminin tam olarak neyin bozulmasına neden olduğuna dair hiçbir detay vermedi. ISRO, Chandrayaan-2 uzay aracı ile ayın etrafındaki bilgi toplama yörüngesindeki başarısını gösterdiğine dikkat çekti. Kurum, yörüngedeki en gelişmiş bilimsel araçların sekizinin de tasarlandığı gibi çalıştığını söyledi. Singh tarafından sunulan açıklamanın, uzay aracının düştüğü ilk onay olduğuna inanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir