Hosts dosyası nasıl yenilenir?

Windows’un hosts dosyası bazen virüsler, reklam yazılımları, casus yazılımlar ve trojanlar tarafından değiştirebilir. Değiştirilmesi şu anlama geliyor; artık internet bağlantınız tamamen hosts dosyasındaki IP yönlendirmelerine göre hareket edecek. Haliyle ne zaman bir internet sitesine girmek isteseniz, hosts dosyasına kaydedilen zararlı siteye yönlendirileceksiniz. Yani hosts dosyası virüs ve benzeri zararlıların eline geçtiğinde, içeriği mutlaka değiştiriliyor ve kötü niyetli satırlar ekleniyor. Hatta güvenlik yazılımına sahip olsanız bile, gerekli virüs güncelleştirmelerini dahi alamayabilirsiniz. Böyle durumlarda hosts dosyasının içeriği sıfırlamak gerekiyor. Tabii aynı zamanda virüslerden de kurtulmalısınız.

Önce hosts dosyasının yerini bulalım. Başlat-Çalıştır yolunu izledikten sonra %windir%\System32\drivers\etc\ komutunu verirseniz, hosts dosyasını karşınızda bulacaksınız.

Bu dosyayı “Not Defteri” yazılımıyla açın. Dosyanın içi aynen yukarıda gördüğünüz gibi sade olmalı. Eğer onlarca sayıda IP adresleri görüyorsanız, habersiz yönlendirmeler yapılıyor demektir. Şimdi http://support.microsoft.com/kb/972034 adresine girerek, Microsoft’un hosts dosyasını sıfırlayan aracını indirebilirsiniz. İşlem sonrasında sisteminizi tekrar başlatmanız gerekiyor. Fakat ağ ayarlarıyla ilgili olduğu için buna gerek yok. Başlat-Çalıştır yolunu izleyin ipconfig /registerdns komutunu verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir