Apple, 2020'de 5G iPhone'u kullanmaya başlayabilir

iPhone 5G destekli telefonu 2020’de Intel modelinde gelebilir 

5G yarışı yoğunlaşmaya başlıyor. ABD Taşıyıcıları, “bir 5G ağını ilk yayınlama” unvanını kazanma umutları ile yoğun bir şekilde yatırım yaparken, üreticiler 2019’da ultra hızlı bağlantıyı destekleyen bir akıllı telefon borsası sunmaya hazırlanıyorlar. Apple, gelecek yıl 5G kullananlar arasında olmayabilir.

APPLE Intel’in modemlerini kullanacağı söyleniyor

Fast Company tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, ilk 5G iPhone’lar 2020’de piyasaya sürülecek. “Apple’ın planları hakkında bilgi sahibi olmayan” bir isimsiz kaynağa atıfta bulunarak, ABD dergisi Intel’in 10 nanometre 8161 modem yongasının yalnızca gelecek dizide kullanılacağını iddia ediyor. Tech devi, 2016’dan bu yana Qualcomm ve Intel’den modemler kullanmış, ancak Cupertino’nun eski ile olan bağlarını koparmış gibi görünüyor.
5G için 30 ila 300 GHz arasında bir elektromanyetik radyasyon spektrumu olan milimetre dalgası kullanmaya dayanacaktır. Bant oldukça zorludur ve 8060 modem ile mevcut test üniteleri, ısı birikimini de olumsuz yönde etkilemekte ve bu da batarya ömrünü olumsuz yönde etkilemektedir.

Andoid 5G için hangi modem kullanacak

Kaynak, Intel’in sorunu zamanla çözebilme yeteneğine güvendiğini, ancak sorun devam ederse Apple’ın MediaTek’i alternatif bir çip tedarikçisi olarak sıraya koyduğunu belirtiyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse, Samsung, Huawei ve Xiaomi gibi Android üreticileri Qualcomm’un X50 5G modemini kullanacak.
Xiaomi Mi Mix 3 gibi 5G telefonlarını 2018’de çıktık, ancak bunları destekleyecek bir 5G ağı bulunana kadar bu özellikler kullanılmayacak. ABD’deki ve dünyanın dört bir yanındaki bazı kablosuz operatörler, teknolojiyi yakında kullanıma sunacak, ancak dünya çapında kapsama bir gecede gerçekleşmeyecek. Çoğu Amerikalı, 5G’nin ne olduğunu bile bilmiyor, dolayısıyla 5G telefonlar için ihtiyaç, ultra hızlı indirme hızları, daha düşük gecikme süresi ve bir kerede çok daha fazla cihaza bağlanabilme kabiliyeti, çoğu kez kullanılabilir hale geldiğinde hissedilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir