Instagram kullanıcılarına ait kişisel veriler ortaya çıktı

Büyük sızıntı, 49 milyon Instagram kullanıcısına ait kişisel verileri ortaya çıkardı

TechCrunch’a göre , 49 milyon üyenin özel bilgilerini içeren bir Instagram veritabanı, yanlışlıkla Amazon Web Servisleri’nde ifşa edildi. Veritabanının korunması için bir şifresi olmadığı için herhangi biri tarafından görüntülenebilirdi. Veritabanındaki hesaplar Instagram etkileyicileri, ünlüler ve kurumsal marka hesaplarına ait olanları içeriyordu ve biyografilerini, profil resimlerini, takipçi sayısını, yerini (şehir ve ülke)telefon numaralarını ve e-posta adreslerini içeriyordu .

 

Sızıntı, güvenlik araştırmacısı Anurag Sen tarafından tespit edildi ve ardından veritabanının sahibini bulmak için TechCrunch ile iletişim kurdu. Hindistan’da Chtrbox adlı bir sosyal medya şirketine ait olan bilgiler, Instagram hesaplarına sponsorlu içerik yerleştirmeleri için etkileyicilere ödeme yapıyor. Veriler, sahip oldukları takipçilerin sayısına ve diğer Instagram üyeleri tarafından verilen görevlere verilen cevaplara bağlı olarak her bir etkileyicinin sıralamasını içeriyordu. Chtrbox konuyla ilgili henüz yorum yapmadıysa da, veritabanı o zamandan beri çevrimdışına alındı.

Facebook, Nisan 2012’de Instagram’a yaklaşık 1 milyar dolar kazandırdı ve olayı araştıracağını söyledi.

“E-posta ve telefon numaraları da dahil olmak üzere açıklanan verilerin Instagram’dan mı yoksa başka kaynaklardan mı kaynaklandığını anlamak için konuyla ilgileniyoruz. Bu verilerin nereden alındığını ve kamuya açık hale geldiğini anlamak için Chtrbox ile de görüşüyoruz. “Facebook

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir