iPhone’da Find my iPhone özelliği nasıl kullanılır ?

Hiç kimse biricik cihazlarının kaybolduğunu veya çalındığını düşünmekten hoşlanmaz, ancak maalesef cihazlarımız her zaman kaybolur.

İyi haber şu ki, bir iPhone, iPad, MacBook, Apple Watch, AirPods ve hatta bir iPod Touch‘a sahipseniz, “iPhone’umu Bul” özelliğini  kullanarak izlenebilir.

Apple tarafından üretilen yazılım, onları geri almayı kolaylaştırıyor – her öğeyi doğru şekilde ayarlamanız ve araçları izlemek için nasıl kullanmanız gerektiğini öğrenmeniz yeterli.

Bu hızlı kılavuz, en kötüsüne hazırlanmanıza yardımcı olacak, böylece Apple aygıtlarınızla biraz daha sizi rahat ettirebilecek ve istenmeyen bir şey olursa bunları bulmanız gerektiğinde buraya dönebilirsiniz.

iPhone’umu Bul ile iPhone, iPad, Apple Watch ve AirPod’larınızı nasıl kurarsınız ?

iPhone, iPad veya iPod Touch‘ınız olacak olan ana cihazınızı alın.

Ana ekrandan, Ayarlar> Hesaplar ve Şifreler> iCloud> iPhone’umu Bul (veya iPod’umu Bul veya iPad’imi Bul) seçeneğine gidin ve özelliğin açık olduğundan emin olun. İlk kez bir şey ayarlarsanız, Apple Kimliğinizi girmeniz gerekebilir.

Henüz bir Apple kimliğiniz yoksa, Yeni bir Apple Kimliği Oluştur‘u seçin ve talimatları izleyin.

Ayrıca bu ekranda, ‘Son Konumu Gönder‘i açın. Bu özellik, pili bitmek üzere olduğunda cihazınızın konumunu iletmesini sağlar, böylece cihazı daha sonra bulmaya çalıştığınızda, nerede olduğunu görürsünüz.

iPhone‘unuz veya iPad‘inizle eşleştirilen Apple AirPod‘larınız veya bir Apple Watch‘ınız varsa, iPhone’umu Bul seçeneğinin içinde ayarlananları da alırsınız. Şimdi cihazınızı kaybetmek veya yanlış yere yerleştirmek için hepiniz güvende olmalısınız.

Bunu daha önce yaptıysanız ve cihazınızı nasıl izleyeceğinizi görmek için buradaysanız, tam kılavuz için aşağıya doğru kaydırın.

Mac’imi Bul

Mac‘inizde bu olay biraz daha farklı, bu yüzden burada, ilk olarak bilgisayar ekranınızın sol üstündeki küçük logoya basarak Apple Menüsünü açmalısınız. Burada Sistem Tercihleri’ne ilerleyebilir ve iCloud bölümünü bulabilirsiniz.

Bu, Siri ve notlarınız gibi iCloud‘unuza yedeklenebilecek uzun bir özellik listesi olacaktır, ancak hepsini ayarlamak için geçiş yapmanız gereken bir Mac’imi Bul simgesi de vardır.

Şimdi gitmeye hazırsınız, kaybederseniz cihazınızı izleyebileceğiniz bilgisinde güvende olursunuz.

iPhone, iPad, Apple Watch, AirPods veya Mac’inizi mi kaybettiniz?

İşte PC veya Mac’te nasıl izleyebileceğiniz;
Şimdi cihazınızı mı kaybettiniz veya çalındığından endişeleniyor musunuz? İzlemenin zamanı geldi.

Öncelikle, size bunu bir Mac veya PC‘den nasıl yapacağınızı öğreteceğiz. Bir web tarayıcısı açın ve iCloud.com adresini ziyaret edin. Apple kimliğiniz ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra, iPhone’u Bul (yeşil bir radar gibi görünen simge) üzerine tıklayın. Parolanızı tekrar yazdıktan sonra, bir harita tüm ilişkili iOS cihazlarınızın ve Mac‘lerin konumunu gösterecektir.

Yeşil nokta, ürünün çevrimiçi olduğunu, gri nokta ise çevrimdışı olduğunu gösterir. Cihaz, önceki 24 saat içinde herhangi bir noktada çevrimiçi olsaydı, en son bulunduğu zaman gösterilir.

Bir cihaz çevrimiçiyse, noktasını ve ardından bilgi simgesini (i) tıklayın. (Alternatif olarak, ekranın üst ortasındaki açılır menüden cihazı seçin.)

Cihazın en son ne zaman bulunduğunu ve ne kadar şarj kaldığını listeleyen yeni bir pencere açılır, üç seçenekle birlikte: Ses Çal (Yakındaysa öğeyi tam olarak belirlemek için), Kayıp Mod (bu, kilitlemenizi ve izlemenizi sağlar) ve cihazınızdaki iletişim bilgilerini sağlayın (örneğin, kaybolan iPhone’unuzda bir telefon numarasını görüntülemek gibi) ve Cihazı sil.

Cihazınızı uzaktan silmek istiyorsanız, cihazınızdaki her şeyi kaybedersiniz, ancak iCloud‘a yedeklenmiş çok sayıda özel bilginiz varsa, cihazınızı bulanların bulmasını istemediğiniz durumlarda kullanışlıdır.

Bir cihaz çevrimdışıysa, farklı bir seçeneğiniz olur: Bulunduğunda bana bildir. Öğe tekrar çevrimiçi olduğunda bu sizi uyaracaktır.

Bir iOS aygıtı kullanarak kayıp bir aygıt nasıl izlenir

Kayıp bir iOS aygıtını başka bir iOS aygıtı kullanarak da bulabilirsiniz. Öncelikle, eğer henüz bulamazsanız iPhone’umu Bul uygulamasını indirin – uygulama yukarıda açıklanan web sitesiyle aynı şekilde çalışır.

Ardından, isteğe bağlı olarak bir alarm çalması veya cihazdan her şeyi silmenin yanı sıra gadget‘ınızın konumunu (veya en azından son tespit edildiği yerde) izleyebileceksiniz.

Son olarak, Arkadaşlarımı Bul uygulaması, konum verilerini paylaşmayı kabul ettiğiniz kişilerin iPhone’larını bulmak için de kullanılabilir. Uygulama, pek çok izleme seçeneği sunmaz, ancak çocuğunuz veya başka bir çocuğu iPhone’larını yanlış yere koyarsa, bu, ilk kontrolü yapmanın hızlı ve kolay bir yolunu sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir