Jet yakıtı ve dizel yakıt artık gündelik plastik atıklardan üretilebilecek!

Bilim insanları, günlük atıklarımız içerisindeki plastik atıklardan jet yakıtı üretmeyi başardı.

Washington State Üniversitesindeki araştırmacılar, plastik atıkları yüksek sıcaklıklarda karbon ile birlikte eriterek jet yakıtı elde ettiler.

Araştırmacı profesörlerden Hanwu Lei “Atık plastik dünya çapında büyük bir sorun. Bu, bu plastiklerin geri dönüşümü için çok iyi ve nispeten basit bir yol. Test ettiğimiz plastikten enerjinin neredeyse yüzde 100’ünü geri kazanabiliyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Bu işlemde karbon atomunun kullanılması gerekliliği ise plastiğin kendi yapısıyla alakalı bir işlem. Plastik atomlarına ayrıştırılması zor bir bileşenlere sahip olduğu için tepkimeyi hızlandıran ancak tepkime tarafından emilmeyen bir element. Bu nedenle bu işlem için karbon ile eritme işlemi yapılıyor.

Profesörün belirttiği neredeyse yüzde 100’lük kısımdan, yüzde 85’lik kısım jet yakıtı, 15’lik kısım ise dizel yakıt olarak, farklı sıcaklıklardaki eritme işlemleri için elde ediliyor.

İşlem aşamaları üzerine de bilgi veren profesör, işlemin temel amacının plastik içindeki hidrojenin alınması olduğunu belirtti. Çünkü jet yakıtı ve dizel içerisinde en çok bulunan elementlerden biri hidrojen olduğu için ve dünyada çok fazla plastik atık bulunduğundan dolayı böyle bir işlemi gerçekleştirdikleri için mutlu olduklarını ifade etti.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir