Mars’ın oksijen seviyeleri yükselmeye devam ediyor

Bir şey Mars’ta oksijen seviyelerinin yükselmesine neden oluyor ve NASA ekibinin verilerini Dünya’ya geri getirme çabalarının en iyi olmasına rağmen, şu anda bilim adamları buna neyin neden olduğunu bilmiyor. Kızıl gezegenin şu anki durumunda insan yaşamını desteklemediği yaygın olarak bilinmesine rağmen, bu atmosferinde hiç oksijen olmadığı anlamına gelmez. Aslında, Mars atmosferinin yüzde 0,16’sı moleküler oksijendir. Çoğunluk yüzde 95, yüzde 2,6 moleküler azot, yüzde 1,9 argon ve geri kalanı oluşturan yüzde 0,06 karbon monoksit ile karbondioksittir.

Merak, altı yıl önce gezegene indiğinden beri özel bir araç olan Mars’taki SAM (SAM) aracıyla özel bir araç kullanarak gaz moleküllerinin dengesini izliyor. Bu, geziciye ve bilim insanlarına, geri dönüş verileriyle uğraşıyorlar. İncelemeye tabi tutulan üç martian yıllık mevsimsel değişiklik. Şimdi onları şaşırtan şey, ne kadar oksijen seviyesinin dalgalandığı.

Dünyadaki Mars gibi, Mars’ta atmosferini değiştiren hava basıncı değişiklikleri var. Örneğin Mars kışı boyunca, gezegenin kutuplarında karbondioksit donuyor: hava dengesini dengelemek için hava basıncını düşüren genel basınç gibi. Karbon dioksit tekrar buharlaştığında, ilkbahar ve yaz aylarında tersine döner.

Bilim adamlarının bu değişimler sırasında görmeyi beklediği şey, katılan her bir gaz için oranlarda tutarlı ve öngörülebilir bir değişiklik oldu. Nitrojen ve argon için bu doğru olsa da, karbondioksit seviyelerine göre oksijen oksijenin bir dışlayıcı olduğunu kanıtlamıştır.

Gizemli bir şekilde, ilkbahar ve yaz aylarında, Mars havası yüzde 30’a kadar yükseliyor. Düşme sırasında tekrar normal öngörülen seviyelere düşer. Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden NASAonns Lonnie Shekhtman, “Bu desen her bahar tekrarlandı,” diyor.

SAM’ı kontrol ettikten sonra, NASA’nın ekibi, büyük boyuttaki değişimi açıklamak için potansiyel teoriler bulmaya çalıştı. Oksijeni parçalamak ve serbest bırakmak için yeterli su yok ve karbondioksit bozuluyor. Benzer şekilde, güneş ışınımı, oksijeni atomlara parçalamak ve uzaya üflemesini sağlamak için çok yavaş hareket eder.

Alaylı bir şekilde, oksijen değişimlerinin yanı sıra metan seviyelerinde mevsimsel değişimlerle birlikte olduğu görülmekte ve bilim adamları, ikisinin birbirine bağlanabileceğini teori yapmaktadır. Goddard’da gezegen bilimci olan ve yeni araştırmalara öncülük eden Fact Melissa Trainer, açıklıyor. “Henüz hesaba katamayacağımız bir kimyasal kaynak ve havuz olmalı.” Tam olarak, bu bağlantının ne olabileceği kesin değildir. Elbette biyolojik aktivite, bir metan ve oksijen kaynağı olacaktır, ancak Mars’taki herhangi bir biyolojik faaliyetin “ikna edici kanıtı” bulunmadığını belirtti, Shekhtman.

Bu araçlar olmadan, tüm ekip istediklerini yapabilir. Bir sonraki NASA’nın Mars misyonunun, yeni Mars 2020 roverinin bilimsel keşifler yapma merakına katılmak için kızıl gezegene patlayacağı gelecek yıla kadar beklenmiyor. Ayrıca, Avrupa Uzay Ajansı tarafından başlatılan bir ExoMars gezici varken, Çin 2020’de de kendi gezici lansmanını planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir