Mass Effect Legendary Edition İncelemesi

Bioware tarafından geliştirilen ve Electronic Arts tarafından yayınlanan Mass Effect Legendary Edition 14 Mayıs 2021 tarihinde oyun dünyasına girişini yaptı. Bugün sizlerle Mass Effect serisinin yenilenen üç oyunu ve 40 adet DLC’si ile karşımıza çıkan Mass Effect Legendary Edition’ı inceleyeceğiz. Öncelikle bu oyun paketi bizlere yeni bir oyundan ziyade var olan oyunların günümüze uyarlanması olarak karşımıza çıkar. Ancak bu uyarlama öyle göz ardı edilebilecek bir seviyede değil. Gelin teker teker ve kısaca paket içeriklerinden ve yeniliklerinden bahsedelim.

Öncelikle serinin ilk oyunu Mass Effect’den bahsedlim. Mass Effect 2007 tarihinde biz oyuncaların karşısına çıktı. Ama çok büyük bir ilgi ile karşılaşmadı. Belli başlı sorunları oyuncuları kendinden bir nebzede olsun soğutmuştu. Oyunun konusu ise Komutan Shepard’ın bir galaktik bir felaketin ön sezilerini içeren bir cihaz bulmasıyla başlar. Bu felaketten haberdar olan ana karakterimiz bir kurtuluş bulma umuduyla harekete geçer. Ancak bu felaketin gerçekleşmesi için çaba gösteren kötü karakterimiz ve bir haydut olan Saren, bu kurtuluşun önüne geçmek ister. Bunun üzerine ana karakterimiz Komutan Shepard, Saren’in peşine düşer ve kurtuluşu gerçekleştirmek ister. Şu ana kadar Mass Effect hakkında kısa ve öz bir bilgi verdik. Şimdi ise bu paketle karşımıza çıkan Mass Effect’i inceleyelim. Öncelikle hikayemiz değiştirilmemiş. Ama gözle görülür ve günümüze uyarlanmış bir şekilde dokular değiştirilmiş. Oyunda ki silahlı çatışmalar günümüz standartlarında olmuş. Elbette günümüzün en iyisi denmez ama eski bir oyunun yeniden yapılışına göre orijinaline sadık kalınmış ve günümüze güzelce uyarlanmış. Olumsuz denebilecek bir özelliği ise yabancı gezegenleri keşfetmek için kullandığımız Mako adlı aracın çatışma mekanikleri bir yerden sonra sıkmaya başlıyor.

Serinin ikinci oyunu olan Mass Effect 2’ den kısaca bahsedelim. 26 Ocak 2010 tarihinde piyasaya çıkan Mass Effect 2 bu sefer büyük bir coşku ile karşılanmıştı. Mass Effect 2’nin konusu birinciş oyunun devamı niteliği taşıyor. Komutan Shepard artık normal ve sıradan bir asker olmadan ziyade artık daha ağır bir havaya sahip ve deneyimli bir asker. Binlerce insanın galakside kaybolduğu bir zamanda bu esrarengiz duruma karşı Komutan Shepard bir ekip kurmakla görevlendiriliyor. Karakter odaklı hikayenin akışı ve mücadele anlarındaki aksiyonunu günümüze uyarlandığında da değişmemiş. Birçok insanın hoşuna giden bir durum olduğundan dolayı bu karar gayen yerinde bir tercih olmuş. Mass Effect 2 çıktığında manzaraları bizleri büyülemişti ve şimdi ise tekrardan günümüze uyarlanmış dokuları ile bizlere yine aynı duyguları tattırıyor.

Bu paketin içinde bulunan son ana oyun olan Mass Effect 3 den bahsedelim. Oyun 6 Mart 2012 tarihinde biz oyuncuların karşısına çıktı. Serinin son oyunu olan Mass Effect 3’ün dünyası Mass Effect 2’ ye göre çok daha ağır bir atmosfer içeriyor. Mass Effect 2’ den aşina olduğumuz manzaralar burada da elbette var. Ama hikaye içeriğinden dolayı daha karanlık ve ağır bir şekilde yansıtılmış. Hikayemiz ise yine Komutan Shepard etrafında dönüyor. Bu sefer çok daha ciddi bir durumda kalan Komutan Shepard tüm insanlığın sorumluluğunu üstlenmekte. Komutan Shepard’ın bu seferki görevi ise son bir saldırı için galaksinin en güçlü ordularını birleştirmekle görevlendirildi. Mass Effect bu oyununda oynanış mekaniklerinde ciddi bir geliştirmeye gitmiş. Savaş esnasında yaşadığınız deneyim artık bir seviye daha üstte olmuş. Önceki oyunlara nazaran daha dinamik savaş alanları eklenmiş. Kişisel olarak eleştirmemiz gerekirse Mass Effect 3, serinin diğer oyunlarına nazaran RPG özelliklerini çok fazla yitirmiş. Önceki oyunlarda ki bol bol bulunan diyolog seçenekleri bu oyunda çok daha az bir şekilde kullanılmış.

Mass Effect Legendary Edition hakkında son sözlerimizi söylemek gerekirse efsane bir serinin günümüze uyarlanması biz oyuncular için gerçekten güzel bir haber. Üstüne yenilenmiş grafik kaliteleri ve paketin içinde gelen 40 adet DLC ile gerçekten güzel olmuş. Eğer bilim kurgu ve rol yapma oyunlarını seviyorsanız bu oyuna bir şans tanımanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir