MIT, yansımalardan oluşan gizli bir videoyu yeniden oluşturma yöntemi geliştirdi

MIT’li bilim adamları çok ilginç bir şey yaptılar. Gölgelerden ve yansıma yığınlarından gözlemlenebilecek yansımalardan gizli bir videoyu yeniden oluşturma yöntemi geliştirdiler. Teknoloji, odada çalışan bir video kameranın, odanın görüş alanının dışına düşse bile, odanın görünmeyen bir köşesinden gelen bir videoyu yeniden oluşturmasına izin verir.

Ekip, videodaki gölge ve geometriyi gözlemlemek ve ışığın bu videoyu yeniden oluşturmak için ışığın taşınması olarak bilinen bir sahnede nasıl hareket ettiğini tahmin etmek için bir algoritma kullanır. Sistem, gizli videoyu gözlemlenen gölgelerden tahmin edebilir ve canlı aksiyon performansı siluetini yeniden yapılandırabilir.

Teknoloji sayısız durumda faydalı olma potansiyeline sahiptir. Köşelerin gerisinde ne olduğunu daha iyi anlamalarını sağlamak için kendi kendini süren arabaları geliştirmek için kullanılabilir. Huzurevleri, teknolojiyi evde yaşayanların güvenliğini artırmak için kullanabilir.

MIT’in tekniği pasiftir ve sahneye lazer veya başka müdahaleler gerektirmez. Şu anda, videonun işlenmesi yaklaşık iki saat sürüyor. Ekip, sonuçta, çoklu uygulamalar için geleneksel bir site hattında olmayan sahneleri yeniden oluşturmak için kullanılabileceğini düşünüyor. Ekip, gözlenen alandaki karışıklıktan, gölgeler gibi vurgulayıcı ve dolaylı aydınlatma işaretlerini kullanır.

Dağınıklığın, bazı ışık ışınlarını engelleyerek ancak diğerlerinin geçmesine izin vererek bir iğne deliği kamerası gibi davrandığı söylenir. Bunlar, çarptıkları her yerde çevrenin resmini çizer. Ekibin geliştirdiği algoritma, bu ışık ipuçlarını anlamlandırabilir ve gizli sahnedeki aktiviteyi ortaya koyarak insanların anlayabileceği bir videoyu geri kazanabilir. Ekip gelecekte videonun çözünürlüğünü iyileştirmek ve videoyu kontrolsüz bir ortamda test etmek istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir