NASA, Venüs’ü incelemek için balonlar kullanabilir

Venüs, birkaç uzay sondasının hayatını talep eden, çalışmayı inanılmaz derecede zorlaştıran inanılmaz derecede sıcak ve daralan bir gezegendir. Buna rağmen NASA, geçmişini ve gezegenin ortamını yaşamı boyunca bu kadar sert bir şekilde değiştiren şeyleri daha iyi anlamak için gezegeni nispeten yakın bir gelecekte araştırmayı umuyor. Balonlar bu görevin anahtarı olabilir.

1960’lardan 1980’lere kadar Sovyetler Birliği, yaklaşık iki saatlik bir iniş sırasında kaybedilen Venüs’e toplam dokuz prob gönderdi. İmha, kısmen gezegenin ne kadar kaçınılmaz hale gelmesinden kaynaklandı. Bir zamanlar muhtemelen Dünya’da sahip olduklarımıza benzer bir çevreye sahip olmasına rağmen, şu anda Dünya’nınkinden 90 kat daha yoğun bir atmosfere sahip 900 derecelik bir gezegen olarak var, ayrıca aşındırıcı sülfürik bulutlarla doludur.

Venüs’ü incelemek araştırmacıların Dünya’ya benzer bir gezegenden neden bir yuvaya döndüklerini birçok yanardağlara, devasa dağlara ve güneş sistemimizdeki en yüksek sıcaklığa nasıl dönüştüğünü anlamalarına yardımcı olacaktır. Gezegenin etrafındaki alanda kalan yörüngeler göksel bedeni incelemenin bir yoludur, ancak birçok sınırlamaları vardır. Balonların girdiği yer orası.

NASA JPL, geçen hafta fikrini ayrıntılı bir şekilde açıkladı ve balonların enstrüman taşıyabileceğini ve aşağıdaki sıcak gezegen hakkında veri toplamak için gezegenin rüzgârını sürdüğünü açıkladı. Bilgi daha sonra gezegenin yakınındaki bir yörüngeye ulaştırılabilir, bu da bilgiyi Dünya’daki insanlara geri gönderir. Hem lander hem de balon prototipleri üzerinde çalışıldı, ancak şu anda hiçbir şey sonuçlanmadı.

NASA bir gün gezegende günlerce veya haftalarca çalışabilen bir arazi sahibiyle sonuçlanan bir ‘sıcak teknoloji’ geliştirebilir. Bununla birlikte, mevcut teknolojiyi kullanan JPL araştırmacıları, bir toprak sahibinin yoğun ısı nedeniyle birkaç saat içinde başarısız olabileceğini açıkladı. JPL, bu yeni teknolojileri test etmek için Venüs’ün baskıcı koşullarını taklit eden bir sistem olan Büyük Venüs Test Odasına ev sahipliği yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir