NASA’nın lander konsepti, Ay’a büyük bir yolculuk yapabilir

NASA, robotik aracının yakında Ay’da görev yapmak için kullanılabileceğini açıklayan yeni orta büyüklükteki ay arazi konseptini yayınladı. Uzay ajansına göre, arazi inşaatı konseptine göre, ayın kutuplarından birine 660lbs’lik bir gezici sunmak için tasarlanmıştı, bu da mühendislerinin ay yüzeyine iletilebilecek kütleyi maksimize ederken iniş alanı doğruluğunu korumaya odaklandıklarını söylüyor. Orta ölçekli arazi kavramı, çok sayıda saha merkezinin hepsinin çabaya katkıda bulunduğunu bildiren NASA’dan yeni yayınlanan bir çalışmanın parçası olarak tanıtıldı. Marshall Uzay Uçuş Merkezinde proje lideri sistem mühendisi Logan Kennedy şunları söyledi:

Robotik ay toprakları daha büyük yükleri barındıracak şekilde büyüdükçe, basit fakat yüksek performanslı topraklara bitişik yük taşıma hacmi gerekecek. Bu kavram, uzun yıllar boyunca çeşitli insanlardan oluşan bir ekip tarafından geliştirilmiştir ve bu ihtiyacı karşılamaktadır. Diğer arazi tasarımcılarının çalışmalarımızdan yararlanabileceğini umuyoruz.

Ticari Ay Yük Taşıma Servisleri girişimi kapsamında NASA, ticari şirketlere Ay’a yük taşıma teslimatı sözleşmeleri verir. Uzay ajansı, gelecekte bu girişimle daha fazla ortaklık olacağını öngörerek, yüklerinin bir kısmının “çevreyi araştırabilecek araçlara” ihtiyaç duyacağını açıkladı.

Rovers genellikle gezegen (ve bu durumda Moon) keşiflerinde kullanılır, çünkü çeşitli bilimsel ekipman taşırken farklı çevrelerde bağımsız olarak seyahat edebilirler. NASA uzmanlarının, ay yüzeyi hakkında hayati veriler elde etmek için ihtiyaç duyacağı farklı teknoloji türlerini araştırdığını söylüyor. Yeni iniş kavramı böyle bir gelişmedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir