NASA’nın son teknolojiye sahip X-59 süpersonik jeti inşa etmeye hazır

Bilimsel bir filmden çıkmış bir şeye benziyor, ancak NASA’nın X-59 Sessiz SüperSonik Teknoloji uçağı son montaj için hazır ve bundan sonra ABD’nin uzay ajansı, göklere çıktığını onayladı. QueSST olarak bilinen X-59, yalnızca sesin hızını kıramaz, ancak bunu geleneksel olarak kullanacak olan ses patlamasını tetiklemeden yapar.

Bu noktaya kolay bir yolculuk değildi. Low Boom Flighty Demonstrator projesinin bir parçası, kendisi de NASA’nın Entegre Havacılık Sistemleri Programının bir parçası olan X-59, Concorde uçağının en son topraklanması gerçekleştiğinde ticari kullanımdan çıkmış olan, sesten hızlı bir uçuşa ilişkin tartışmaları yeniden başlattı.

Concorde, ses bariyerini kırabilen mevcut diğer hızlı uçaklar gibi, yerden duyulabilir olan farklı bir ses patlamasını tetikledi. NASA, X-59’un yeteneklerinin bir kısmı, bu gürültüyü “yumuşak bir huzursuzluğa” en aza indirgemek anlamına geliyor.

Önemli olan uzun uçakların şekli, NASA bilim adamlarının on yıllardır üzerinde çalıştığı bir şey. Daha önceki yinelemeler, daha büyük bir burunla değiştirilmiş değiştirilmiş bir F-5E jet uçağı kullandı. Bir pelikanın gaga şekli ile karşılaştırıldığında, bir uçak ses hızından daha hızlı hareket ettiğinde oluşan şok dalgalarını hafifçe değiştirebilir.

2019’a hızlı bir şekilde ilerleyin ve X-59 QueSST son montaj için hazır. Aslında NASA’nın ilk büyük ölçeği olan X-uçağı 30 yıldan fazla sürdü ve aslında NASA ve Lockheed Martin’in jet uçlarını bir araya getirmek için Kaliforniya’daki Palmdale, Skunk Works fabrikasında birlikte çalıştıklarını görecekler.

Meclis, üç ana alana bölünecektir: ana gövde, kanat ve emprenk. X-59’un sonik nitelikleri açıkça en belirgin olmasına rağmen, diğer gelişmiş özellikler için de bir test yatağı olacak. Örneğin, eXternal Görünürlük Sistemi (XVS) öne bakan bir pencereyi atlayacak ve bunun yerine pilot için bir kamera ve görüntüleme sistemi kullanacaktır.

Bu, uçağın profilini en aza indirgemek için uçağın burnunun farklı bir şekline izin verir. Hala uçağın kanopisinde yan camlar ve pencereler olacak.

XVS’nin kurulumu da dahil olmak üzere son montajın 2020 yılının sonlarında gerçekleşmesi bekleniyor. O zaman kıdemli NASA yönetimi, X-59’un 2021’de gerçekleşmesi muhtemel olan ilk uçuşunu yeşil ışıklandırmak için tekrar bir araya gelecek. ABD’deki belirli topluluklar arasında seyahat eder, ses profilini ölçmek ve gelecekteki ticari süpersonik hava seyahatleri için karada kuralları şekillendirmeye yardımcı olmak için veri ve bireysel geri bildirimlerle seyahat eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir