Patron İncelemesi

10 Ağustos 2021 tarihinde PC platformuna çıkış yapan ve Overseer tarafından yayınlanıp geliştirilen şehir kurma ve simülasyon oyunu olan Patron biz oyuncuların karşısına çıktı. Oyunu ilk gördüğünüzde daha önce çıkmış olan Banished adlı oyuna veya bu türün diğer oyunlarına benzetebilirsiniz. Şahsen oyunu ilk gördüğümde Banished’ın aynısı olduğunu düşünmüştüm. Ta ki oyunu oynayana kadar. Oyun aslında bazı mekanikleri açısından yukarıda bahsettiğim oyuna benzesede birçok yönden çok daha farklı. Öncelikle oyunun konusu ve hikayesinden bahsedelim. Oyunun konusu kuş uçmaz kervan gelmez topraklarda sıfırdan yeni bir yerleşim yeri kurmak ve kurduğunuz yeri geliştirip şehirleştirmek. Hikayesi ise çok yalın ve öz. Bir krallık tarafından bu bakir toprakları kolonileştirmek amacıyla gönderiliyorsunuz ve gönderildiğiniz yeri geliştirip krallık için bir şehir haline getirmeye çalışıyorsunuz.

Yeni bir oyun oluşturacağınız zaman karşınıza envai çeşit harita geliyor. Her haritanın kendi artı ve eksileri bulunmakta. Sizlere önerimiz bu tarz oyunları daha önce oynamadıysanız ikliminin tropik veya ılıman olan haritaları seçmeniz. Çünkü oyunda bu etkenler yerleşkenizin gıda stoklarını etkileyecek temel unsurlar arasında. Haritaların spesifik özelliklerinden bir diğeri ise kaynaklar olmuş. Bu kategori içerisinde hem verimli topraklar hem de maden çıkarmaya elverişli topraklar bulunmakta. Sonraki adımda ise oyun zorluğunu ve bazı ince ayarları isterseniz değiştirip oyuna başlıyorsunuz. Oyuna ilk başladığınızda karşınıza sadece bir ana yerleşke ve evsiz bir grup insan çıkıyor. Sonra ise oyunun öğreticisi çıkıp size bazı temelleri gösteriyor. Oyun içi ara yüzler türünün diğer örneklerine benzesede çeşitlilik açısından çok daha zengin. Oyunda aynı zamanda birçok kaynak ve bu kaynaklardan üretilebilecek birçok ürün bulunmakta. Bu ürünleri ister kullanabilir ya da ticaret limanlarınız aracılığı ile ana kara ile ticaret yapabilirsiniz. Bu ticaret özelliği sayesinde hem eksikliklerinizi giderebilir hem de bolca para kazanabilirsiniz.

Oyunda dikkat etmeniz değişkenler ise öncelikle gıda ve çıra stoklarınız. Gıda doğal olarak insanlarınız sürekli tükettiği ve hayatta kalmalarını sağlayan unsur. Çıra ise evlerinde yakacak ve kışı geçirmelerini sağlayacak ürün. Oyunda daha birçok ürün bulunmakta. Örneğin bal üretip mumcularda bal üretiminden çıkan balmumu ile mum üretebilir. Bazı kaynakların karışımı ile parfümler üretebilir hatta altın çıkarıp darphanelerde kendi paranızı bile basabilirsiniz. Peki sorarsanız neden bu kadar ürün çeşitliliği var? Ne işimize yarayacak bunca ürün? Cevabı çok basit. Oyunda vatandaşlarımız sadece karınları tok olunca mutlu olmuyorlar. Onların da sadakat, güven, sağlık, lüks ve mutluluk gibi değişkenleri mevcut. Ayrıca vatandaşlarınız da tek çeşit değil. Oyunda vatandaşlarınız 4 çeşide ayrılıyor. Bunlar Köylü, İşçi, Tüccar ve Eşraf. Bu her sınıfın kendi ayrı ihtiyaçları oluyor ve hepsine birden yetişmeniz gerekiyor. Oyunda bazen etkinlikler meydana geliyor. Bunların bazısı sizlere dara düştüğünüzde adeta rahat bir nefes almanızı sağlarken bazıları ise kötü sonuçlar doğurabiliyor. Etkinliklerin dışında oyunda bazı felaketlerde mevcut. Örneğin yerleşkeleriniz yanında kuyu bulundurmalısınız. Aksi takdirde aniden gelen bir yangın sonrasında evleriniz yanıp kül olabilir. Ya da aniden çıkan bir veba vatandaşlarınız ölmesine neden olabilir. Bu durumlara karşı hazırlıklar yapmalısınız.

Oyun hakkında çok hoşuma giden bir diğer ayrıntı ise oyunda bir teknoloji ağacı bulunması ve bu teknolojilerin araştırılması için bazı bedellerin ödenmek zorunda olması. Bu özellik hem oyun içi çeşitlilik oluşturup hem de oyun süresince sıkılmamanızı sağlıyor. Patron aynı zamanda Steam Atölye desteğine de sahip. Zaman geçtikçe ve yeni modlar çıkmaya başladıkça oyununuza bu modları yükleyerek daha çeşitli bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz. Oyun aynı zamanda Türkçe ara yüze sahip. Patron hakkında genel bir değerlendirme yapacak olursak şehir kurma ve simülasyon oyunlarını seviyorsanız ve türün diğer oyunlarından sıkıldıysanız ve yenilikler görmek istiyorsanız bu oyun tam size göre.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir