ROLLS-ROYCE VE EUAS INTERNATIONAL ICC KOMPAKT NÜKLEER GÜÇ SANTRALLERİ ÜZERİNDE ÇALIŞMAK İÇİN ANLAŞTI

Rolls-Royce ve Türkiye’den EUAS International ICC, temiz ekonomik gelişim için kompakt nükleer güç santrallerinin (diğer adıyla Small Modular Reactor yani SMR) teknik, ekonomik ve hukuki uygulanabilirliği ile birlikte üretim imkânlarını değerlendirmek üzere bir mutabakat zaptı imzaladı.

Bu mutabakat zaptı çerçevesinde gerçekleştirilecek çalışma, düşük karbonlu enerji sistemlerinin geliştirilmesine yardım edecek ve Birleşik Krallık ile Türkiye Cumhuriyeti’nin güçlü ilişkilerinde heyecan verici yeni bir sayfa açacak.

Rolls-Royce’un söz konusu güç santralini tasarlayan konsorsiyumun bir üyesi olarak imzaladığı bu mutabakat zaptı; konsorsiyuma ait güç santralinin kurulması için teknik, lisanslama, ticari ve yatırım ile ilgili hususların, muhtemel inşa süreçlerinin ve Türkiye ile global pazar potansiyelinin incelenmesini taahhüt ediyor.

Güç santralini tasarlayan konsorsiyum; Assystem, BAM Nuttall, Laing O’Rourke, National Nuclear Laboratory (NNL), Rolls-Royce, Atkins, Jacobs, The Welding Institute (TWI) ve Nuclear AMRC’den oluşuyor.

Rolls-Royce konsorsiyum direktörü David Orr konuyla ilgili olarak, “Gezegenimizin en zorlu sorunu olan iklim değişikliğinin aynı zamanda önemli bir ekonomik fırsata çevrilmesi mümkündür. Ekonomik ve kurulumu hızlı olan güç santralimiz, bölgede on binlerce kişiye iş imkânı yaratacak. Bu proje ayrıca, onlarca yıl boyunca refahı ve yaşam kalitesini artıracak cazip bir yatırım.” dedi.

David Orr sözlerine “Türkiye’nin yerel ve bölgesel nükleer enerji fırsatları inanılmaz derecede heyecan verici. Konsorsiyumumuza ait güç santralinin Türkiye’de enerji, ekonomi ve sanayi hedeflerini nasıl destekleyeceğini araştırmak için sabırsızlanıyoruz.” diyerek devam etti.

EUAS International ICC CEO’su Yahya Yılmaz Bayraktarlı ise, “Vizyonumuz, nükleer güç ile enerjide kaynak çeşitliliğini sağlamak. Biz ekonomik büyümeye ve sosyal refaha katkıda bulunan sürdürülebilir bir nükleer sanayiyi geliştirmeyi hedefliyoruz. Türkiye, uluslararası ortaklarıyla hâlihazırda daha büyük ölçekli nükleer güç santralleri geliştiriyor. Rekabetçi fiyat oluşumu bizim için önemli bir gösterge. Küçük modüler reaktörlerin uygulanabilirliği, sürekli olarak izlediğimiz bir araştırma ve geliştirme konusu.” dedi.

Kompakt güç reaktörlerinin bileşenleri, ilgili sahalara gönderilmeden önce, fabrikalardaki standart bölümlerde üretilecek ve hava koşullarına dayanıklı bir kubbe içerisinde sahada hızlı bir şekilde montaj edilecektir. Bu şekilde, hava koşullarına bağlı aksaklıklar bertaraf edilerek maliyetler düşürülecek ve çalışanlar için mükemmel çalışma koşulları sağlanacaktır. Ayrıca bileşenler için modern ve gelişmiş üretim süreçleri kullanılması kademeli olarak artan verimlilik tasarrufları sağlayacak.

Bu işlemler sonucunda, daha düşük başlangıç maliyeti, daha kısa ve daha öngörülebilir inşaat ve işletmeye alma süreleri sağlanacak.

Türk enerji sektörü ile Rolls-Royce arasındaki iş birliği, Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve İstanbul Teknik Üniversitesi ile ortak bir tedarik zinciri çalışmasının yapıldığı 2013 yılından bu yana devam ediyor.

Bu yeni mutabakatla önümüzdeki iki yıl boyunca aşamalı bir işbirliği gerçekleştirilecek.

Rolls-Royce Holdings plc hakkında

  1. Rolls-Royce, gezegenimizin temel enerji ihtiyaçlarını karşılamak üzere en temiz, en emniyetli ve en rekabetçi çözümleri beraberinde getiren gelişmiş teknolojilerin öncü üreticisidir.
  2. Rolls-Royce’un 150’den fazla ülkede müşterileri bulunmaktadır. Bu müşteriler arasında 400’ün üzerinde havayolu ve leasing müşterisi, 160 silahlı kuvvetler, 70 donanma dâhil olmak üzere 5.000’in üzerinde enerji ve nükleer müşterisi yer almaktadır.
  3. 2019 yılı ekonomik kârı 15,3 milyar sterlindir. Bu tutarın yaklaşık yarısı, satış sonrası hizmetlerden elde edilmiştir.
  4. Rolls-Royce 2019’da AR-GE çalışmalarına 1,45 milyar sterlin yatırım yapmıştır. Ayrıca Rolls-Royce, mühendislerini bilimsel araştırmanın öncüsü kılan 29 farklı Üniversite Teknoloji Merkezinden oluşan küresel bir ağı desteklemektedir.
  5. Grup, stajyer ve yeni mezun istihdamı ilkesine ve çalışanların becerilerinin geliştirilmesi hususuna kuvvetle bağlıdır.

EÜAŞ (Elektrik Üretim Anonim Şirketi) ve EUAS International ICC hakkında

    1. EÜAŞ, verimlilik ve karlılık ilkeleri doğrultusunda, Türkiye’nin enerji ve ekonomi politikalarına uygun olarak elektrik üretmek üzere kurulmuş bir devlet şirketidir. EUAS International ICC, 2015 yılında alınan Bakanlar Kurulu kararıyla sermayesinin tamamı EÜAŞ’a ait olarak kurulmuştur.

EÜAŞ, 2018 yılında Türkiye’deki kurulu gücün yaklaşık % 21’ini (18.489 MW) yönetmiştir. Bu kapasite içinde kullanılan kaynağa göre en büyük pay hidroelektrik santrallerinin (% 69) olup, doğal gaz (% 21) ve linyit (% 10) ile çalışan termik santraller de mevcuttur. 2018 yılında EÜAŞ bu kapasiteyi kullanarak Türkiye’nin elektrik üretiminin yaklaşık % 15’ine karşılık gelen 45.798 GWh elektrik üretmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir