Sabit Disk Nedir? Nasıl hızlandırılır?

Bilgisayarı oluşturan temel bileşenleri hepimiz az çok biliyoruz. Bugün ise birçok kişinin bilgisayar hızına etki ettiğini bilmediği sabit disk hakkında konuşacağız.

Öncelikle sabit disk nedir?

Bilgisayarımızda veri depolamamızı sağlayan manyetik kayıt ortamlarıdır.

Aslında birçok kişi bilgisayarının yavaşlama sebebinin sabit diskten kaynaklandığını bilmez. Tabi ki her zaman sabit disk kaynaklı olmaz bu sorunlar. Ama çoğunlukla sebebi  sabit disk kaynaklıdır. Bilgisayarlar alınırken çok dikkat edilmeyen sabit diskler aslında bilgisayar hızınızı önemli ölçüde değiştiren bir etmendir. Örneğin RPM i yüksek bir HDD ile RPM i düşük bir HDD arasında performans açısından büyük bir fark vardır. Tabi ki tek etmen de RPM değildir. Aldığınız markanın güvenirliğine de bakmak gerekir. Ayrıca sadece HDD almak da sorunda değilsiniz. Yeterli bir bütçeniz var SDD de alabilirsiniz. SSD ler HDD lere göre sözde on kat ama performansta üç veya dört kat daha iyidirler. Eğer sisteminizi SDD lere kurarsınız bilgisayar hızınızda önemli bir ölçüde bir artma göreceksiniz.

Şimdi ise sabit diskiniz kaynaklı sorunlara ve çözümüne değineceğim. Sabit diskinizinde belirli bir ömrü vardır. Kullanışınıza bağlı olarak değişir. Sabit diskiniz sürekli olarak veri okur ve depolar. Zamanla kendi sınırına ulaşacağı için yavaşlar. Çoğumuz format atmak ile sorunu çözeceğimize inanıyoruz. Eğer sabit diskiniz sınırına yaklaştı ise format bir işe yaramayacaktır. Peki ne yapmak lazım?

auslogics disk defrag ile ilgili görsel sonucu

Kendi önerim Auslogics Disk Defrag kullanmaktır. Bu program sabit diskinizi birleştirir. Örneklemek gerekirse dağınık bir odayı toplamaya benzer. Bu işlem sabit diskinizin daha verimli ve uzun kullanılmasını sağlar. Tahminen 1-2 ayda bir yapılmasını tavsiye ederim. Düzenli olarak kullanılmasında performans artışı görürsünüz.

Programın kullanımı ise çok basit açılan pencerede istediğiniz sabit diski seçip defrag tuşuna basmak. İşlem biraz zaman alabilir. Ama buna değecektir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir