Skull and Bones inceleme

Ubisoft, Ubisoft Blue Byte, Ubisoft Singapore, Ubisoft Chengdu tarafından geliştirilen ve yine Ubisoft tarafından yayınlanan Skull and Bones oyunu piyasaya çıktı. Oyun severler tarafından 2017 yılından beri merakla beklenen bu oyun; korsan temalı, çok oyunculu ve açık dünya konseptine sahip. Gelin hep birlikte Skull and Bones’u beraber inceleyelim.

Skull and Bones’un kısa bir hikayesi var. Başlangıç sahnesinde büyük bir gemi savaşı veren karakterimiz en sonunda rakiplerinin karşısında duramıyor ve gemisi ile Hint Okyanusu’nun derinliklerine batıyor. Ardından karakterimiz biri tarafından kurtarılıyor ve sıfırdan korsan olmaya karar veriyor. Oyunun mekaniklerinden bahsetmemiz gerekirse gemi mekanikleri gayet tatmin edici.

Geliştiriciler, gerçekten büyük bir gemiyi hareket ettiriyormuş hissiyatını yapabilmişler. Geminiz her ne kadar gelişmişte olsa, gemiyi sürerken sürdüğünüz şeyin bir deniz aracı olduğunu hissediyorsunuz.  Gerek geminin hantallığı gerek gemilerin manevra kabiliyeti gayet yerinde olmuş. Sürdüğünüz gemiyi başka bir yöne döndürmek isterseniz yelkenlerinizi indirmeli, ardından manevra yapmalı ve tekrardan yelkenlerini açmalısınız.

Ayrı yeten sürdüğünüz geminin bazı hız evreleri de bulunmakta. Bunlar; gemi yelkeni kapalı, yelken açık ve yelkenler fora modu. Yelkenler fora modunda geminiz bir hayli hızlanıyor. Ancak bu hızınız sahip olduğunuz stamina bitene kadar geçerli oluyor.Oyun süresince geminizi değiştirebilir, yeni silahlar edinebilir ve yeni görünüşler de elde edebilirsiniz. Skull and Bones’un savaş mekanikleri de bir o kadar güzel.

Daha önce Assassin’s Creed Black Flag oynadıysanız ve oradaki savaş mekaniklerini sevdiyseniz Skull and Bones’un da mekaniklerini çok büyük ihtimal seversiniz. Savaş sırasında oluşan gerginlik hissi ve görsel efektler oyunun havasına bürünmenizi sağlıyor.  Görsel efekt demişken geliştiriciler grafik anlamında gerçekten güzel iş çıkarmışlar.

Oyunun temasından dolayı sürekli bir okyanus görmenize rağmen grafik gerçekçiliği ve geminizin ve gemide bulunan silahların ayrıntısı sayesinde güzel bir deneyim elde ediyorsunuz. Oyun hakkında eksik gördüğüm bazı hususlarda bulunmakta. Bunlardan biri gemi savaşları sırasında geminin kontrolünü bırakıp yakın dövüşe giremiyorsunuz. İkinci gördüğüm eksiklik ise oyunun bir yerden sonra tekrar etmeye başlaması ve sağlam bir hikâyeye sahip olmaması.

Elbette bir online oyunda derin bir hikâye olmayabilir. Görmüş olduğum bir diğer eksiklik ise deniz dışı aktivitelerin çok olmaması. Oyun hakkında görüşlerimizi bir toparlamak gerekirse korsan temalı bir güzel bir oyun. Bazı eksiklikleri olsada arkadaşlarınız ile beraber oynayabileceğiniz eğlenceli bir oyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir