SpaceX, ISS için NASA yükünü başlattı

SpaceX, bir kez daha Uluslararası Uzay İstasyonu’na yönelik büyük bir NASA kargo yükü başlattı. Lansman 6 Aralık Perşembe günü, Cape Canaveral Space Launch Complex 40’tan gerçekleşti. Her şey plana uygun olarak kabul edilirse, kargo gemisi, bu hafta sonu astronotlara en son malzeme ve deney gruplarını getirerek ISS’ye gelecek.

NASA, SpaceX’i lansman ortağı olarak kullanarak düzenli olarak binlerce pound’luk kargo gönderiyor. Bu kargo gereklidir; astronotların uzay istasyonunda yaşaması gereken malzemeleri, bilimsel ekipmanı ve yeni deneyleri içerir. Projelerin bir kısmı, çalışmalarını istasyona göndermek için ödeme yapan özel şirketlerden geliyor.

NASA, en son kargo grubunun yaklaşık 5.700 lbs ağırlığında olduğunu söyledi. Her ne kadar gemide bulunan her şeyi açıklamamış olsa da çoğu gönderide yer alan daha ilginç projelerden bazıları hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Örneğin, “Microgravity’deki Malting ABI Voyager Arpa Tohumları” deneyi, uzayda üretilen maltı araştırır ve daha sonra mikro gravite ortamının etkilerini belirlemek için zeminde üretilen maltla karşılaştırılır. NASA, halka web sitesinde yapılan denemenin büyük bir özetini sunar.

Son zamanlarda bildirdiğimiz gibi, NASA aynı zamanda “robot hotel” i amonyak sızıntılarını tespit etmek için kullanılan aletleri yerleştirmek için uzay istasyonunun dışına monte edileceği ISS’ye gönderiyor. ISS’ye giderken dikkat çeken diğer projeler ve maddeler arasında, bir mikro yerçekimi alanında alevlerin yayılması ve uzaydayken astronotların kemiklerinin ve kaslarının nasıl korunacağı üzerine çalışmalar yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir