Twitter hesap silme işlerini sıkılaştırıyor

Sosyal medyanın en iddialı markalarından biri olan Twitter tarafından yapılan son açıklamada, İran ile bağlantılı olan 4779 adet hesabın silindiği belirtildi. bu sürecin sadece silmekle kalmayacağını, kaldırılan hesaplardan daha fazla bilgi toplanacağının da bilgisini verdi. buradan elde edilen bilgiler ise, halka açık olan veri tabanında yer alacak.

“İnternet Araştırma Merkezi” adı verilen bir Rus internet sitesinin bünyesinde yer alan dört hesap ile İspanya ve Venezuela merkezli 130 hesapta ünlü sosyal medya mecrası ekibinin takibi altında.

Twitter site içi işleyisinde yetkili isim olan Yoel Roth, bu olaylarla alakalı yazdığı yazısında: “Verileri açık ve erişilebilir bir hale getirerek; araştırmacıları, gazetecileri, hükümetleri ve halkları güçlendirmeyi diliyoruz. Bu güçlendirmeyi dilememizin sebebi çok açık. Özellikle seçimler gibi sosyal medyanın sallandığı zamanlarda huzur istiyoruz. Buna ek olarak, insanların kamusal konuşmanın bütünlüğü konusunu etkileyen kritik konular hakkındaki anlayışlarını derinleştirmeyi arzuluyoruz.”

İçerisindeki kayıtlı hesapların bilgilerini saklayan şirketin bilgi bankası çok geniş. 2018 yılının Ekim ayında, paylaştığı arşiv boyutu itibari ile Tweet sayısı 30 milyon ve toplamda 1 terabayt medyayı da bünyesinde barındırıyordu. Twitter hesap silme mevzusu, zaman içinde daha fazla duyacağımız bir haber haline gelecek gibi duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir