Uber, ses kaydetmenize izin vermektedir

Uber, güvenliği artırmak amacıyla belirli pazarlardaki seyahatler sırasında ses kaydetmeye başlayacağını onayladı.

Washington Post tarafından tespit edilen ve Uber tarafından onaylanan özellik, kullanıcıların belirli bir seyahate veya tüm seyahatlere kaydedilmeyi tercih etmelerini gerektirir. Yolcular ve sürücüler, yine de doğrudan kayıtlara erişemezler.

“Yolculuk sona erdiğinde, kullanıcıya her şeyin yolunda olup olmadığı ve bir güvenlik olayını rapor edip ses kaydını birkaç dokunuşla Uber’e gönderebilecekleri sorulacak” diye belirtti.

“Şifreli ses dosyası, bir olayı daha iyi anlamak ve uygun önlemi almak için kullanacak olan Uber’in müşteri destek temsilcilerine gönderilir.”

The Washington Post deneme turunu ABD’de gerçekleşmeden önce Uber ses kayıt özelliği ilk birkaç Latin Amerika pazarlarında test edilecektir dair raporlar. E-posta, kayıt için onayı ilişkin yasaların eyaletlere göre farklılık gösterdiğinden ABD’de ulusal bir sunum için zaman çizelgesi olmadığını belirtiyor.

Yolcuların Uber uygulamasındaki Güvenlik Araç Takımı paketi aracılığıyla bu özelliği etkinleştirebilecekleri bildirilirken, sürücüler uygulamanın tüm seyahatlerden otomatik olarak ses kaydetmesi için uygulamayı ayarlayabiliyor. Her iki taraf da ses kaydı yapıyor olsa bile, bu hala arabada kaydedildiklerini bilmeyebilecek diğer yolcuları kaydetme sorununu gündeme getirmektedir.

Bir Uber temsilcisi, telefon kaydetmeye başladığında yolculara ve sürücülere özel uyarılar verilmeyeceğini açıkladı. Şirket temsilcisi, piyasaya sürülen pazarlarda bir battaniye ifadesi kullanacaklarını ve kullanıcıları harekete geçmeleri konusunda uyarmak için telefonda mikrofon erişimi için izin isteyeceklerini söyledi.

Bu hala bir arabadaki diğer yolcuların sorununu kayıt konusunda uyarılmıyor. Yine de, ses kayıtları bir anlaşmazlık durumunda sürücülere veya yolculara teorik olarak yardımcı olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir