USB Type-C ve USB 3.1 nedir?

USB-A, USB-B ve C olmak üzere 3 çeşit bağlantı yuvası bulunmaktadır. USB-C, bağlantı yuvası türüdür.

USB 3.1 ise, veri aktarım protokolüdür. Bir USB kablosunun veri taşıma hızı, hangi protokole kullanılarak üretildiğine bağlıdır. USB 3.1 teknolojisi, günümüzde iki alt versiyona sahiptir.

  • USB 3.1 Gen1: Bu sınıftaki kabloların maksimum aktarım hızları 5 Gbps ile sınırlıdır. Üzerinde “SuperSpeed” amblemi yer alan cihazlar, bu teknolojiyi içerir.
  • USB 3.1 Gen2: Maksimum veri iletim hızı 10 Gbps düzeyindedir. 2. nesil USB 3.1 aygıtların kutularında “SuperSpeed+” logosu bulunur.

Bağlantı yuvasının türü, bir cihazın kabul edeceği aktarım türlerini yani “protokolleri” belirler. USB 3.1, bir bağlantı yuvası üzerindeki protokollerden yalnızca biridir. Örneğin, USB-A yuvaları veri aktarımını veya güç taşımayı aynı anda sağlayabilir. USB-B ise sadece veri iletiminde kullanılır. Örneğin, yazıcıları bilgisayarlara bağlayan USB yuvaları, USB-B tipinde seçilir.

USB-A ve USB-B girişleri, asimetrik yapıdadır. Bu tasarım yüzünden, kullanıcılar vakit kaybedebiliyor. Çünkü bu tasarımda usb kablosu yalnızca tek taraftan takılabiliyor. Ancak simetrik tasarıma sahip olan USB-C, çift taraflı kullanıma da imkan tanıyor. Ayrıca USB-C’de, USB 3.1 protokolü, USB 2.0 protokolü ve DisplayPort Alternatif Mod özelliğini bir arada bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir