Walmart’ın kullandığı yapay zeka kamera uygulaması ne kadar yararlı ?

Walmart ödeme kayıtlarını, taranmadan öğelerin tarayıcıdan ne zaman geçtiğini belirlemek için Kayıp Tarama Tespiti (Missed Scan Detection) adlı bir bilgisayarlı görüntü teknolojisini kullanarak denetliyor. Business Insider tarafından bildirildiği üzere, teknoloji ABD’de son iki yılda 1.000’den fazla mağazada uygulanan sistem hem kasiyersiz kioskları hem de insan kasiyerleri tarafından yönetilen kioskları izliyor.

Sistem, nesnelerin kayıt boyunca hareket ettiğini izleyen kameralar ile çalışıyor. Taranmadan torbaya giren bir ürün gibi olağandışı bir aktivite meydana gelirse, sistem işlem yapması için bir kontrol görevlisine bildirimde bulunuyor. Kayıp Tarama Tespiti, ABD’deki perakendecilere 2017’de 47 milyar dolara kadar mal olan bir sorun olan hırsızlığı ve diğer kayıpları azaltmaya yardımcı olmak için tasarlandı.

Sistemin devreye alınmasından bu yana geçen iki yıl içinde Walmart, hırsızlık, stok kaybı, sahtekarlık ve tarama hataları oranlarını düşürdüğünü söylüyor. Ancak şirket, bu oranların tam olarak ne olduğunu veya teknolojinin mağazaların tasarruf etmesine ne kadar para kazandırdığını belirtmedi.

Hem Walmart hem de Amazon, mağazalara AI ve bilgisayarlı görme teknolojisine yatırım yapmış olsa da, yaklaşımlar çok farklı. Amazon, kasiyesiz, kesintisiz bir alışveriş deneyimi oluşturmak için AI kullanırken, Walmart çalışanlarına verimliliği artırmanın bir yolu olarak teknolojiyi uyguluyor. Nisan ayında Walmart, canlı envanteri izlemek için bilgisayar teknolojisini kullanan ve çalışanların her bölümü ne zaman doldurmaları gerektiğini tam olarak bilmeleri için AI ile çalışan bir mağaza açmıştı. Walmart ayrıca zemin temizliği konusunda yardımcı olmak için robotlara yatırım yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir