YENİ ADIDAS 4DFWD İLE 3 KAT DAHA FAZLA İLERİ HAREKET

Kullanıcılarını her adımda daha ileriye taşımak için çalışan adidas, 3D baskı teknolojisiyle üretilen orta tabanlı yenilikçi spor ayakkabılarına 4DFWD’yi ekledi. Sporcu verileriyle geliştirilen yeni model, fiyonk şeklindeki hücrelerden oluşan kafes yapılı orta tabanıyla, her adımda öne doğru açı sağlayarak koşuculara yepyeni bir koşu deneyimi sağlıyor. 

adidas Running, koşucuları daha ileriye taşımak için tasarlanmış, veriye dayalı, 3D baskılı orta taban yeniliğinde bir sonraki adım olan adidas 4DFWD’yi tanıttı. Yılların sporcu verilerinin benzersiz 3D baskı teknolojisi ile birleştirildiği adidas 4DFWD, koşuculara yepyeni bir koşu deneyimi sunmak için yaratıldı.

adidas, Carbon ortaklığı ile dört yılı aşkın süredir 4D kafes orta taban teknolojisini geliştiriyor. Yıllardır elde ettiği sporcu verilerini, Carbon’un Digital Light SynthesisTM teknolojisi ile bir araya getirerek hassas şekilde ayarlanmış 3D baskılı orta tabanlar üreten adidas, 4D ayakkabılar ile orta tabanları belirli hareket modellerine göre ince ayar yapma yeteneği sunan bu son teknolojiyi dünyada ilk kullananlardan biri.

Bu süreçten doğan yeni adidas 4DFWD kafes orta tabanı, beş milyon olası kafes yapısı arasından belirlenerek %39 biyo-bazlı malzemeden yapıldı. Fiyonk şeklindeki FWD HÜCRE’ler, dikey yönde aldığı kuvvet ile ileriye doğru açı oluşturup ileri doğrultuda hareketi sağlamak için özel olarak tasarlandı. Mekanik test koşullarında önceki nesil 4D orta taban ile karşılaştırıldığında, adidas 4DFWD’nin dikey yükleme altında üç kat daha fazla ileri hareket ürettiği görüldü. Sonuç olarak, orta taban bu dikey darbe kuvvetlerini yatay ileri harekete yönlendirdiğinden, sporcunun koşu sırasında maruz kaldığı en yüksek frenleme kuvveti de ortalama olarak %15 oranında azaltıldı.

adidas 4DFWD, Kanada’daki Calgary Üniversitesi’nde ileri hareket, frenleme kuvveti ve enerji bazında koşu ekonomisi gibi belirli alanları analiz eden bir dizi biyo-mekanik test prosedürü ile test edildi. Konsept aynı zamanda Almanya’daki yerel bir geliştirme ekibi ve ABD genelinde özenle seçilmiş üst düzey koşucu yaratıcılardan oluşan bir topluluk aracılığıyla da dünyanın dört bir yanındaki adidas koşucuları ile kapsamlı bir şekilde denendi. Ayrıca, ABD’de Arizona Eyalet Üniversitesi’nde de en son bilişsel algı testleri gerçekleştirildi.

adidas 4DFWD orta tabanı tamamlayan, kısmen geri dönüştürülmüş polyesterden yapılmış yeni bir PRIMEKNIT saya, koşuculara ayağı çorap gibi kusursuz bir şekilde saran süper hafif bir üst kısım sağlıyor. PRIMEKNIT üst kısmı, 4DFWD orta tabanın benzersiz özellikleriyle uyumlu bir şekilde kodlamak için geçmiş haritalama verileri kullanıldı. Böylece 4DFWD’nin bütünsel tasarımı hem orta tabanı hem de ayağı tam saran sayası ile koşuculara koşarken ihtiyaç duydukları tüm desteği ve rahatlığı sağlamaya yardımcı oluyor.

 

“Daha ileriye götüren bir tasarım için kendimize meydan okuduk”

Adidas Running Tasarımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Sam Handy yeni 4DFWD ile ilgili olarak şunları söyledi: “4D teknolojisi bize geleneksel köpük orta tabanların izin vermediği bir şekilde tasarım yapma fırsatı sunuyor. İlk nesil 4D kafes orta tabandan ilham aldık ve koşma sırasında yaşanan olumsuz mekanik kuvvetlere karşı özel olarak tasarım yapıp yapamayacağımızı görmek için milyonlarca potansiyel kafes yapısını kodlayarak bir sonraki seviyeye taşımak için kendimize meydan okuduk. Carbon, ürün ekiplerimiz ve test uzmanlarımızla yakın bir şekilde çalışarak kuvvet altında ileri doğru itiş sağlayan ve mekanik kuvvetlere karşı koyabilen mükemmel bir kafes orta taban tasarladık. Benzersiz bir ileri hareket hissi sağlayan 4DFWD ile koşucularımız her adımda bu hassas performansın tadını çıkarabiliyorlar.”

adidas Kıdemli Başkan Yardımcısı ve adidas Running & Credibility Sports Genel Müdürü Alberto Uncini Manganelli ise, “adidas’ta, en iyi performans koşu ürünlerini yaratmak için her zaman sporcuların içgörülerini yeni ve yenilikçi teknolojilerle birleştirmeyi hedefliyoruz. Bu yaklaşımla, farklı koşuculara ihtiyaçlarına göre farklı deneyimlerle hizmet etmeyi ve onları memnun etmeyi amaçlıyoruz. Daha hızlı koşmak, kişisel hedeflere ulaşmak, daha uzun süre koşmak, daha rahat hissetmek gibi koşucuların her zaman hissedebileceği yeni ve değerli faydalar sağlamaya çalışıyoruz. Bu sektörün ilk orta taban yeniliği. adidas olarak 4DFWD’yi şimdiye kadarki en gelişmiş dijital baskılı koşu orta tabanımız olarak konumlandırıyor ve 4D teknolojisinin fizik ve biyo-mekanik çalışmaları performans çözümlerine dönüştürmedeki potansiyelini ortaya koyuyoruz. Yeni ve heyecan verici hisler katacak bu özel ürünü koşucularımızın deneyimlemesi için sabırsızlanıyoruz” dedi.

adidas 4DFWD özellikleri:

 • KAFES YAPISI: Mekanik test koşullarında dikey yükleme altında önceki nesil 4D orta taban ile karşılaştırıldığında %23 daha fazla yastıklama ve üç kat daha fazla ileri hareket sağlayan %39 biyo-bazlı 3D malzemeden üretildi.
 • YENİLİKÇİ ORTA TABAN: Fiyonk şeklindeki benzersiz FWD HÜCRE, yatay ileri hareket oluşturmak için her adımın etkisinden gelen enerjiyi yeniden yönlendirir.
 • PRIMEKNIT + SAYA: Geçmiş haritalama verilerini kullanan PRIMEKNIT + SAYA, adidas 4DFWD orta taban ile mükemmel uyum gösterecek şekilde tasarlandı. Ayağın özgürce nefes almasına izin verirken koşucunun ileriye doğru her hareketini çorap gibi sararak destekler.
 • DIŞ TABAN: Üstün tutuş sağlayan kauçuk dış taban, adidas 4DFWD orta taban ile uyum içinde çalışacak şekilde tasarlandı.
 • AĞIRLIK: 333gr (UK 8.5 numara için)
 • YÜKSEKLİK:
  1. Kafes yüksekliği: 11,3 mm
  2. Ön ayak kafes yüksekliği: 21,2 mm
  3. Arka ayak kafes yüksekliği: 32,5 mm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir