100 milyon kişi virüs indirdi

İnternet ortamında ücretsiz bir şekilde bizlere sunulan o kadar fazla uygulama var ki hangisinin güvenilir olduğunu bilmiyoruz. Eğer şansımız yaver giderse virüs kapmıyoruz ama eğer şanssızsak kötü bir şekilde virüs kapabiliyoruz.

Hem ofiste çalışanlara hem de öğrencilere büyük kolaylıklar sağlayan CamScanner hakkında konuşacağız. Uygulama öncelikle çekilen fotoğrafları belli kategorilere ayırmayı sağlıyor ve istenirse PDF formatına çevirebiliyor. Bu özelliği ile dikkat çeken CamScanner milyonlarca kişi tarafından indirildi.

camscanner ile ilgili görsel sonucu

Güvenlik uzmanları ise bu milyonlarca kişi tarafından indirilen CamScanner’ın zararlı yazılım barındırdığını ortaya çıkardı. 2010 yılında yayına giren uygulama 100 milyon civarı kullanıcıya sahip. Güvenlik uzmanlarının yaptığı inceleme sonucu uygulamanın bir reklam kütüphanesi üzerinden zararlı kodlar dağıttığı anlaşıldı. Bu zararlı kodlar ise sahte reklam tıklamalarına sebep oluyor ve kullanıcıları ücretli aboneliklere yönlendirebiliyor. Ayrıyeten uzak sunuculara bağlanıp zararlı olan yeni kodlarda indirebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir