Dünya’nın ikinci akciğerleri de yanıyor!

Yüzyılımızın en büyük sorunlardan biri de küresel ısınmadır. Küresel ısınmayı yavaşlatacak etmenlerden biri de ormanları canlandırmadır. Ama ne yazık ki dünyamızda yeniden dikmek yerine daha çok yok ediyoruz. Eğer önlem alınıp bu yangınların önüne geçilmezse korkutucu bir son bizi bekliyor olacak.

Şimdi ise Amazon ormanları dışında Dünya’nın ikinci akciğerleri sayılan Orta Afrika’da ki orman yangınları baş göstermeye başlıyor.

afrikada orman yangınları ile ilgili görsel sonucu

NASA, yangın sayısının yıldan yıla tutarlı olduğunu söylese de, Ağustos ayında dünya çapında ortalama 10 bin yangının en az % 70’ine ev sahipliği yapan Afrika’yı “Ateş Kıtası” olarak nitelendirdi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Sahra altı Afrika ülkelerinin yangınlarla mücadele etmesine yardım etmek için uluslararası bir kampanya başlatmayı düşündüğünü söylese de, uzmanlar durumun farklı olduğunu ve henüz büyümekte olan bir sorunun olmadığını ve gelecekte bir tehdit olabileceğini söylüyor.

Angola’da 6.000’den fazla, Kongo’da 3.000’den fazla ve Brezilya’da 2.000’den fazla yangın olduğunu belirten NASA uydu görüntülerine göre, Angola’nın geçtiğimiz hafta boyunca neredeyse üç kat daha orman yangını vardı.

afrikada orman yangınları ile ilgili görsel sonucu

Yangın yönetimi ve savan dinamiklerini inceleyen Archibald, “Bu (Afrika) ekosistemlerinde yangın yönetimi soruları var, ancak yangın ekolojilerinin bir parçası” dedi. “Güney Amerika’da, eşdeğer orman dışı ormanlık alanlar büyük ölçüde soya tarıma dönüştürülmüş, ancak Afrika’da büyük ölçüde değiştirilmemişler.”

Avrupa Uzay Ajansı, iklim değişikliğine uğrayan sera gazı emisyonlarının% 25 – 35’inin biyo-kütlenin yakılmasından geldiğini tahmin ediyor  ki bu da kasıtlı olarak tarım için ormanları yok etmek amaçlı  yangınları içeriyor. Ajansın Copernicus programındaki uydu verilerini kullanan araştırmacılar, Aralık ayında yapılan bir çalışmada 2016 yılında yakılan toplam alanın 4,9 milyon kilometrekare (1,89 milyon mil kare) olduğunu söylediler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir