3D yazıcılar sizi ciddi şekilde hasta edebilir

Yazıcınız ömrünü tehlikeli emisyonlarla kısaltıyor olabilir mi?

3D yazıcılar, uygun şekilde havalandırılmayan tipik bir ofiste, sınıfta veya ev ortamında kullanıldığında oluşan tehlikeli emisyonlar nedeniyle sağlığınız için ciddi bir risk oluşturabilir.

Bu, UL (Underwriters Laboratories) ve Georgia Teknoloji Enstitüsü’nden bilim adamları tarafından hazırlanan 3D yazıcılardan çıkan VOC (uçucu organik bileşik) emisyonlarını inceleyen yeni bir çalışmaya göre açıklandı.

Bu rapor, tüketicilerin kullandığı en yaygın cihaz türü olan ve okullarda veya kolejlerle birlikte ofislerde kaynaşmış filament üretim (FFF) yazıcıları inceleyerek, 3D baskının çok sayıda VOC oluşturduğunu tespit etti ve en az 216 kimyasal tespit edildi.

Kanserojenler ve potansiyel toksisite

Daha da kötüsü, bu emisyonların birçoğunun kanserojen özelliklere sahip tahriş edici olduğu ve aslında yazarların uyardığı “üreme toksisitesi potansiyelleri” olduğu yönünde. Tam olarak hangi kimyasalların yayıldığı kesin filament parametrelerine ve aslında 3D baskının gerçekleştiği koşullara bağlı.

Çalışma, hem yatak odasında hem de sınıfta odaya ve bir kişiye maruz kalma seviyelerini test ettiğini ve şu sonuçlara vardığını belirtti: “Bazı endişe verici kimyasallar, olumsuz sağlık etkileriyle bağlantılı önerilen iç mekan seviyelerini aştı”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir