Android telefonlar yakında sizden varsayılan bir arama motoru seçmenizi isteyecek

Avrupa’daki Android kullanıcılarından yakında telefonları için varsayılan arama motorunu seçmeleri istenecek ancak favori Google dışı seçeneğiniz orada olmayabilir.

Yeni seçenek şu anda test aşamasında ve 2020’de AB’de yayılması planlanıyor. Geldiğinde, tercih ettiğiniz arama sağlayıcınızı kısa bir listeden seçmenizi isteyen ana ekranınızda açılan bir pencere ile karşılaşacaksınız. XDA Developers tarafından yayınlanan senaryolara göre, dört seçenek mevcut.

Resimlerde bunlar, Qwant (kendi endeksleme motoruna sahip Paris tabanlı bir arama motoru), Esocia (yeniden ağaçlandırma projelerine fon sağlayan bir kar amacı gütmeyen Alman), Google ve Yahoo.

Gerçek, her AB ülkesinde farklılık gösterecek ve arama sağlayıcıları listeye dahil edilmek için teklif vermek zorunda kalacaklar. Üç en yüksek teklifi veren ve Google’ın kendisi listede rasgele sırada görünecektir. Ne yazık ki, bu daha küçük organizasyonların dışarıda bırakılmasına neden olabilir ve yalnızca zaten iyi kurulmuş olan arama sağlayıcılarını daha fazla görünürlük elde edebilir.

Seçtiğiniz arama sağlayıcınız için uygun bir uygulamaya henüz sahip değilseniz, bu uygulama sizin için otomatik olarak indirilecektir. Ayrıca, tarayıcının ayarlarını değiştirmeden Chrome için (kullanıyorsanız) farklı bir varsayılan arama motoru seçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir