4K, 2K ve Ultra HD kavramları nedir?

Bazı durumlarda örneğin, bir TV almak istediğinizde, 4K, 2K veya Ultra HD’nin ne olduğunu merak etmiş olabilirsiniz. Bu konuda sahip olduğunuz tüm şüpheleri açıklığa kavuşturmaya çalışacağız.

Günümüzde HD, Full HD, 2K, Ultra HD, 4K, 6K’dan 8K’ya kadar olan çeşitli çözünürlük türleri bulunmaktadır. Göreceğimiz gibi, birçoğu pratik olarak aynı, ancak küçük farklılıklar bulundurmaktadır.

Anlamak için kavramlar

Çözünürlük hakkında konuştuğumuzda, film ekranlarında, televizyonlarda, akıllı telefonlarda, tabletlerde, akıllı saatlerde ve hatta projektörlerde ekranın sunduğu tanımlama seviyesini kastediyoruz.

Bir ekranın çözünürlüğü, ekranın uzunluk ve genişlik boyunca sahip olduğu piksel sayısı yani görüntüyü oluşturan küçük karelerin her biri ile ölçülür. Açıkçası, bir ekran ne kadar çok piksele sahipse, çözünürlük o kadar yüksek olur.

Boyutu eşit olan ancak farklı çözünürlüğe sahip iki ekran, inç başına daha fazla piksel içeren ekrana daha iyi görüneceğinden, karşılaştırırsak görsel deneyimde büyük ölçüde farklılık gösterir.

Aynı çözünürlüğe sahip olursak, aynı şekilde görünmüş olur, ancak farklı ekran boyutu daha az inç olana göre daha iyi görünür.

2K (2,048 x 1,080 piksel)

Artık temelleri bildiğinize göre, bu makalede bizi ilgilendiren çözüm standartlarının her biri hakkında konuşmanın zamanı geldi.

Çözünürlük 2K yaygın sinema dünyasında kullanılan 4K ortaya çıkışına kadar kullanılan çözünürlüktür.

Full HD çözünürlükte, yatay olarak 1.920 piksel ve dikey olarak 1.080 pikselimiz varken, 2K yalnızca 2.048’de duran yatay pikselleri değiştirir.

Ultra HD (3.840 x 2.160 piksel)

Ultra HD çözünürlük, 3,840 yatay piksele ve 2,160 dikey piksele sahip olduğundan 2K’dan neredeyse dört kat daha yüksektir.

2K çözünürlük, daha önce gördüğümüz gibi Full HD açısından bir buluş olmasa da, Ultra HD çözünürlük 2K’dan çok daha iyi durumdadır.

Ultra HD çözünürlük ve 4K çok benzer, ancak tam olarak aynı değil. Çoğu zaman iki kavram yanlış olma eğilimindedir, hemen hemen aynı olsa da, tamamen değildir.

TV’lerin 4K’si olarak adlandırabileceğimiz Ultra HD ve mükemmel bir görüntü için önerilen minimum mesafe 50 inç ekran için 1 metre ölçüleridir.

4K (4.096 x 2.160 piksel)

4K’nın geliştirilmesinden sorumlu kişi, sinematografik dünyada kullanılmak üzere, ana Kuzey Amerikalı üreticilerin birliği tarafından oluşturulan bir şirket olan Dijital Sinema Girişimleri (DCI) idi.

Bugün, çoğu Hollywood gişe rekorları kıranların kaydedildiği formattır.

4K’da çekilen ilk film, 2005’e kadar uzanan “ Firefly ” adlı televizyon dizisinin son filmi olan Joss Whedon’un “ Serenity ” olması nedeniyle, bu format sinemalarda bir süredir kullanılmaktadır.

Gerçek bir 4K olan televizyonlar var, ancak çoğu 4K konsalar bile Ultra HD’ye sahipler.

Bir çözünürlük ile diğeri arasındaki fark çok küçüktür, çünkü 4K’da yatay pikseller hafifçe 4,096’ya yükselirken dikey pikseller Ultra HD sistemiyle aynı 2,160’da kalmaktadır. 4K çözünürlüğü ve 50 inç olan bir ekranın iyi göründüğü minimum mesafe yaklaşık 0,90 santimetredir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir