700 milyon yıl önce Venüs’de ki iklimin ılıman olduğu öğrenildi

Gezegenler hakkında konuştuğumuzda, aklımıza gelen ilk gezegen genellikle Mars’tır. Ama bu sefer konuşacağımız gezegen Mars değil, Venüs.

Venüs 2-3 milyar yıl boyunca yüzeyinde sıvı su bulunan ılıman bir gezegendi. Yaklaşık 700 milyon yıl önce bir çeşit dramatik dönüşüm olayları sonucunca Venüs’de dengeler değişmeye  başladı. Bu büyük dönüşüm gezegenin % 80’ini değiştirdi. Venüs’te milyarlarca yıl önce muhtemel su vardı. Çalışma, dört yıl önceki NASA Pioneer Venus misyonundan elde edilen verilere göre, Venüs’ün geçmişinde sığ bir okyanusun suya sahip olduğuna dair ipuçları buldu.

Güneş Sistemi, Sun, Mercury, Venus, Earth, Mars

Venüs bir zamanlar istikrarlı bir iklime sahip olmuş olabilir. Venüs, yaklaşık üç milyar yıl boyunca maksimum 50 santigrat derece ve minimum 20 santigrat derece arasında sabit sıcaklıklarını koruyabildi.

Ekip ise bu bilinen verilere göre Venüs’te ılıman bir iklim olduğunu söylüyor. Bu ılıman iklim ise yaklaşık 700 ila 750 milyon yıl önce Venüs’de hakim olduğu biliniyor. Ekip, dünya benzeri bir iklimin yeniden canlanmasına neden olan olayın, Dünya benzeri bir iklimden bugünkü Venüs’teki seraya değişmeden sorumlu olabileceğine inanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir